Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Tsjip/Letteren. Jaargang 13 (2003)

Informatie terzijde

Titelpagina van Tsjip/Letteren. Jaargang 13
Afbeelding van Tsjip/Letteren. Jaargang 13Toon afbeelding van titelpagina van Tsjip/Letteren. Jaargang 13

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (2.90 MB)

Scans (22.75 MB)

ebook (4.71 MB)

XML (0.76 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Tsjip/Letteren. Jaargang 13

(2003)– [tijdschrift] Tsjip/Letteren–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[binnenkant voorplat]
[binnenkant voorplat]

[Nummer 3]

Tsjip

‘Zo nu en dan zitten Bert en ik nietsvermoedend in ons Utrechtse stam-eetcafé De Knipoog achter een geinig geprijsd bord spijslust, wanneer een wildvreemde ons aanspreekt en de prangende vraag stelt: “Bert, Ronald, wat is kunst en literatuur eigenlijk?”

“Wat goed dat je ons die vraag stelt,” antwoorden wij dan meestal spontaan. “Schuif aan, we hadden het er toevallig net over! Volgens ons zijn er globaal gezegd twee zaken die kunst kunst en literatuur literatuur maken. Allereerst moet een kunstwerk (en daar verstaan we net zo goed een film, boek, gedicht, column, muziekstuk of een goede weekschotel onder) zinnenprikkelend zijn. Met andere woorden: je moet het mooi, goed, hilarisch, leuk, geil, lekker of ontroerend vinden. Dit is goddank een kwestie van smaak. Ten tweede vinden we het aantrekkelijk als een kunstwerk mensen laat nadenken en poten onder hun vastgeroeste denkbeelden wegzaagt. Nu kan een kunstenaar zelf al het denkwerk verrichten en de wereld zijn conclusies mededelen (dit doen de meeste essayisten en columnisten), maar een kunstenaar kan zijn puibliek ook dwingen zelf na te denken. (...) Zelfs cabaretier Paul de Leeuw voelde zich gedwongen om na een hilarisch-grappige televisie-uitzending waarin een klein jongetje heel erg vals de zanger Gordon had nagedaan, in het NOS-journaal zijn excuses aan te bieden. De Leeuw had het jongetje namelijk publiekelijk voor schut gezet. Dat dit doorgestoken kaart was, deed er niet toe: het bleef boze telefoontjes regenen. (...) Wat we eigenlijk willen zeggen is dat als een kunstenaar mensen kwetst, zij die kunstenaar dankbaar zouden moeten zijn dat hij hun grenzen heeft blootgelegd.”

Vaak reageren onze toehoorders na een uitleg als deze verheugd en vriendelijk. Onze weekschotels zijn dan inmiddels koud, maar dat hebben we er graag voor over.’

 

Uit: Ronald Giphart, ‘Twee kleine verhalen op prangende vragen’.

In: Ronald Giphart, De ontdekking van de literatuur. Amsterdam: Magazijn de Bijenkorf, 1997, p. 94-95.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken