Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Vaderlandsche letteroefeningen. Jaargang 1804 (1804)

Informatie terzijde

Titelpagina van Vaderlandsche letteroefeningen. Jaargang 1804
Afbeelding van Vaderlandsche letteroefeningen. Jaargang 1804Toon afbeelding van titelpagina van Vaderlandsche letteroefeningen. Jaargang 1804

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (6.97 MB)

Scans (43.09 MB)

XML (3.60 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie
sec - letterkunde

Subgenre

tijdschrift / jaarboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Vaderlandsche letteroefeningen. Jaargang 1804

(1804)– [tijdschrift] Vaderlandsche Letteroefeningen–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende
[pagina 249]
[p. 249]

Over de middelen tegen het schurft. Door Doctor Kortum, by Aaken.

Het is eene algemeen bekende zaak, dat Zwavel, in Zalven uitwendig aangewend, het beste middel is tegen de Schurft, doch geenzins, dat het zeer veel onderscheid maakt, hoedanig eene Zwavel men daar toe gebruikt. Zeer toevallig heb ik ontdekt, en na dien tyd met veele proeven bevestigd gezien, dat de bleeke zogenoemde Pypzwavel (Sulphur Citrinum), met Reuzel, of nog beter met Boom-olie, gewreeven, oneindig veel werkzaamer is, tegen de Schurft, dan de hooggeele Zwavelbloemen (Flores Sulphuris). Mogelyk zal men gissen, dat zulks gebeurt, om dat de Zwavelbloemen meer of min gezuurd zyn; doch dit kan niet wel het geval zyn, om dat de aangegroeide Aakensche Badzwavel, die een aanmerkelyk zuuren smaak heeft, beter voldoet, dan de gewoone Zwavelbloemen.

Niet alleen heb ik de Zwavelbloemen meermaalen vruchteloos gebruikt, in gevallen, waarin de Pypzwavel de geneezing volbragt; maar zomwylen heb ik 'er de kwaal door zien verergeren. By welke gelegenheid ik nog moet aanmerken, dat men de Schurstzalven, die scherpe zelfstandigheden bevatten, by voorbeeld, Wit Nieskruid, Ammoniakzout, witte Vitriool enz., in 't Aakensche dikwyls niet kan verdraagen, maar dat zy de kwaal veelal erger doen worden; denkelyk, dewyl in onze Luchtstreek het vel prikkelbaarder is dan elders; gelyk genoegzaam blykt uit het groot aantal der hier voorkomende langwylige Huidziekten. Met enkele Reuzel of Boom-olie heb ik het Schurft nooit kunnen geneezen, maar de kuur wel kunnen bevestigen, wanneer vooraf eenige maalen Zwavelzalven waren ingewreeven geweest. De Werlhofsche Zalf helpt hier te lande niets: het bekende Unguentum Citrinum voldoet nog iets beter. Alyons geoxygeneerde Zalf helpt niets in ons Schurft, dat, zedert het uitbreeken des Oorlogs, alhier buitengewoon menigvuldig, en om uit te roeijen zeer bezwaarlyk is geworden, en in de heete Zomerdagen, schoon het geneezen schynt, zo ligt wederom uitbreekt.

[pagina 250]
[p. 250]

Om kort te gaan, Pypzwavel, met Boom-olie gewreeven, is, benevens zuiverheid en het Bad, het best uitwendig middel: terwyl toch ook, in oude ingewortelde gecompliceerde Schurftziekten, de inwendige Geneesmiddelen niet verwaarloosd moeten worden.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken