Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
West-Vlaanderen. Jaargang 5 (1956)

Informatie terzijde

Titelpagina van West-Vlaanderen. Jaargang 5
Afbeelding van West-Vlaanderen. Jaargang 5Toon afbeelding van titelpagina van West-Vlaanderen. Jaargang 5

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (27.48 MB)

Scans (180.20 MB)

ebook (32.10 MB)

XML (1.83 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie
sec - letterkunde

Subgenre

tijdschrift / jaarboek
non-fictie/kunstgeschiedenis
non-fictie/muziek-ballet-toneel-film-tv


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

West-Vlaanderen. Jaargang 5

(1956)– [tijdschrift] Vlaanderen. Kunsttijdschrift–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

Personalia

* Van 13 april tot 2 mei stelde de Oostendse kunstschilder Maurice Boel zijn werk ten toon in de ‘Galerie du Théatre de Poche’ te Brussel.

 

* Door het algemeen Vlaams oud-Hoogstudentenverbond afdeling West-Vlaanderen werd op 6 mei een rallye ingericht voor de leden. De ateliers werden bezocht van de kunstenaars Roger Bonduel, Michel Martens, Marcel Notebaert en Rik Slabbinck. Er waren ruim 150 deelnemers. Nadien werd een tentoonstelling met werk van deze kunstenaars bezocht in het casino van Middelkerke.

 

* Het koorgezelschap Cantores uit Brugge heeft tijdens de maand april zijn vijftienjarig bestaan gevierd met de uitvoering van de ‘Missa in honorem Sanctae Ceciliae’ van Jules Bouquet. Deze mis werd tevens door het N.I.R. uitgezonden. West-Vlaanderen wenst deze uitmuntende muzikale vereniging en bepaald zijn bezielende leider en dirigent Aimé de Haene van harte geluk. - Tijdens de maand mei dingt dit gezelschap mede in een internationale wedstrijd voor koorverenigingen te Cork in Ierland.

 

* De Oostendse kunstschilder Jan De Clerck houdt dezer dagen een tentoonstelling in het stadsmuseum van Oostende op uitnodiging van de groep Mozaiek; de inleiding werd gedaan door de voorzitter van de groep dhr Bonnel.

 

* Begin april overleed te Oostende de heer Armand Delwaide, kunstschilder. Hij werd in 1887 te Brugge geboren en heeft vooral schilderijen gemaakt over de zee en het vissersleven. Hij heeft vorig jaar deelgenomen aan de expositie ‘Ensor, Permeke, Spilliaert’ in de kursaal te Oostende.

 

* Op 22 april werd in de stedelijke schouwburg te Brugge het toneelstuk ‘Te veel van het goede’ van André Demedts gecreeërd. Zoals bekend werd dit toneelstuk geprimeerd in de jongste provinciale prijskamp voor toneelauteurs.

De opvoering werd verzorgd door een gelegenheidsgezelschap samengesteld met medewerking van de Verstandhouding van de Brugse toneelkringen. De regie

[pagina 158]
[p. 158]

was in handen van Remi van Duyn, terwijl Arno Brys het decor had ontworpen.

 

* Tussen Palmzondag en Beloken Pasen hield kunstschilder Marcel Dessein een expositie van zijn werken in het stadhuis te Torhout. Op 25 maart, bij de opening, werd een inleiding uitgesproken door Medard Verleye.

 

* Op Beloken Pasen werd het feit herdacht dat dertig jaar geleden de ‘Brugse Gidsenbond’ zijn werking begon. Deze bond richtte reeds verschillende normaalleergangen in voor kunstvorming en kennis van Brugge en de streek rond Brugge. Tijdens de wintermaanden worden geregeld belangrijke voordrachten georganiseerd. Reeds werden een 35-tal studies en monografieën uitgegeven. Zopas verscheen in deze reeks een rijk geïllustreerd werk van Kanunnik Jozef Dochy: De schilderkunst te Brugge.

 

* Het Jubelfeest van het Klein Seminarie te Roeselare (1806-1956) gaat door op 27 mei 1956; in de academische zitting wordt o.m. een Cantate uitgevoerd, getoondicht door Stefaan Dombrecht op tekst van Stefaan Gyselen.

 

* In de reeks der intervieuws van schilders, die in de provinciale prijskamp van verleden jaar werden geprimeerd, zullen nog gehoord in de Zender Kortrijk: Lucien Degheus (15 mei), Joris Houwen (12 juni), F. Vonck (24 juli), Albert Setola (21 augustus), Marc Stockman (18 september).

 

* ‘Historical Diagram of the development of English Literature’ is de titel van een uitgave die bezorgd werd door Fernand Etienne en André Redée (Verbeke-Loys, Wulfhagestr., Brugge - 30 F). In vier verschillende kleuren wordt de ontwikkeling van de literaire genres (epiek, lyriek, dramatiek, didactiek) der Engelse letterkunde grafisch voorgesteld door middel van lijnen die de grotere of mindere bloei, de opeenvolging der stromingen, de plaats der auteurs aanschouwelijk maken. Dit diagram heeft grote didactische waarde omdat de student met één oogopslag de op- en neergang van de ontwikkelingslijnen doorheen de verschillende perioden voor zich ziet.

 

* Van 24 maart tot 5 april heeft de graveur Jean-Jacques de Grave zijn werk ten toon gesteld in studio Rik Wouters te Brussel.

 

* Judas Macchabeus, naast The Messiah het beste oratorio van Georg-Friedrich Haendel, werd op 15 april uitgevoerd door de koren van de Roeselaarse kunstconcerten (145 uitvoerders) en het Nationaal Orkest van België. Het geheel stond onder de leiding van Jozef Hanoulle. Deze uitvoering was meteen bedoeld als feestelijke herdenking van het tienjarig bestaan van de Roeselaarse kunstconcerten die onder de kundige en bezielende leiding van Jozef Hanoulle het peil van het muziekleven te Roeselare aanzienlijk hebben weten te verhogen. Onze hartelijke gelukwensen!

 

* Tijdens het tweede koninklijk Landjuweel te Antwerpen heeft de toneelvereniging ‘Kink-Kank-Horen’ uit De Panne de tweede prijs behaald met de creatie van Terug naar de bron, een koloniaal toneelspel van Jos. E. Janssen.

 

* Van 21 tot 30 april stelde Marie-Roze Lannoy haar schilderijen ten toon in de rookzaal van de stadsschouwburg te Kortrijk. Op 21 april, bij de opening, werd het woord gevoerd door de h. Hilaire Gellynck, directeur van de stedelijke academie te Kortrijk.

 

* Bij de uitgeverij ‘Die Poorte’ (Lange Lozanastraat 197, Antwerpen) verscheen een werk van Henri Heymans Het oproerig tafelservies (bekroond met de letterkundige prijs van de provincie Limburg), verlucht met zeven originele pentekeningen van Octave Landuyt (160 pp, 55 F).

 

* Op 5 april greep in het kleinseminarie te Roeselare een huldiging plaats van de missionaris Constant Lievens (1856-1956), klasgenoot van Albrecht Rodenbach. Tijdens deze plechtigheid werd in de dreef van het kleinseminarie een Lievensgedenkteken onthuld dat ontworpen is door Cyriel Maertens.

[pagina 159]
[p. 159]

* Glazenier Michel Martens neemt deel aan een tentoonstelling van moderne religieuze kunst, die tijdens de universitaire weken en in het kader van het Mozartjaar, tijdens de maand juli wordt ingericht in de kathedraal van Salzburg in Oostenrijk.

 

* Van 19 tot 31 mei worden werken van Luc Peire tentoongesteld in het stedelijk museum te Antwerpen. Op 17 mei hield deze kunstschilder in de gemeenteraadszaal van Oostende een lezing over het bestaansrecht van de schilderkunst.

 

* In het kader van het Brugs toneelfestival werd De Indringer, het jongste toneelstuk van Andries Poppe opgevoerd door de kring Gudrun. De auteur hield op dezelfde dag een lezing over ‘de stijl van de toneelauteur’.

 

* Letterkundige Louis Sourie hield op Sinksen een voordracht over het Stichtelijke en vrolijke leven van Pastoor Van Haecke in de conferentiezaal van de Provinciale bibliotheek te Hasselt in het kader van het congres der Limburgers van West-Vlaanderen.

 

* Op 10 april werd voor de Vlaamse televisie een interview afgenomen van Louis Sourie in verband met zijn werk ‘Mens en Kunstenaar’, en van Daan Inghelram in verband met zijn jongste roman ‘De Zwerver’.

* Van de hand van Paul van den Bosch uit St Michiels-Brugge verscheen bij de Editions de la Table Ronde te Parijs een werkje getiteld Les Enfants de l'Absurde, waarin hij de geesteshouding van de hedendaagse jongeren onderzoekt. In verband met deze uitgave werd deze jonge auteur geïnterviewd voor de Franse televisie te Parijs en te Brussel.

 

* Op vrijdag 18 mei werd in de kleine concertzaal van het Oostendse conservatorium een sonatenavond ingericht door Jeugd en Muziek van de Kust. De solisten waren Mej. L. en dhr G. Van Thuyne. Commentaar werd gegeven door dhr Frans Aerts.

 

* Letterkundige Jozef Vandenberghe wordt door Zender Kortrijk gehuldigd naar aanleiding van zijn achtenzeventigste verjaardag op 4 juli; er zal o.m. een uittreksel opgevoerd worden van zijn toneelwerk De Verloren Zoon.

 

* Tijdens de achtste Nederlandse Cultuurdagen van het Erasmusgenootschap op 7 en 8 april te Gent heeft Antoon Vander Plaetse zijn medewerking verleend met declamatie.

 

* Kunstschilder Adriaan Vandewalle heeft van 29 april tot 10 mei zijn werk ten toon gesteld in de zaal C.A.W. te Antwerpen.

* Het Veremanskoor onder de leiding van Hilmer Verdin gaf op zondag 15 april een auditie in de Concordiazaal te Brugge. Als pianosolist trad op Renaud Deroo.

 

* Te Kortemark wordt ter gelegenheid van het Rodenbachjaar op 19, 26, 27 en 30 augustus 1956, een tentoonstelling georganiseerd over Pastoor Karel Blancke, oud-leerling van Hugo Verriest, medewerker van ‘De Vlaamse Vlagge’, ‘De nieuwe tijd’, ‘Rond den Heerd’ en andere tijdschriften uit deze jaren.

Het comité van deze herdenking verzoekt alle personen die mogelijks in het bezit zijn van onuitgegeven werkjes, brieven, foto's, persknipsels of andere zaken in verband met deze priester-dichter contact te willen nemen met de h. Hendrik Boedt, Nieuwstraat 13, te Kortemark. Na de tentoonstelling wordt alle documentatiemateriaal aan de eigenaars terugbezorgd.

 

* Te Harelbeke werd op initiatief van De Kunstvrienden' (de vereniging van beeldende kunst voor deze stad) een Galerij Bruegel ingericht en voor exposities opengesteld. Deze zaal (Gentstraat 32) werd gerestaureerd dank zij de heer en Mevr. Maenhout-Van Lemberge. Deze actieve kunstgroep, die reeds 21 jaar bestaat, stelt de zaal ter beschikking voor belangstellende kunstschilders (inlichtingen bij Marcel Callaert, Groeningestraat 32, Harelbeke - Tel. 729.29).


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken