Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Den Neder-landschen herbarius ofte kruid-boek der voornaamste kruiden (1698)

Informatie terzijde

Titelpagina van Den Neder-landschen herbarius ofte kruid-boek der voornaamste kruiden
Afbeelding van Den Neder-landschen herbarius ofte kruid-boek der voornaamste kruidenToon afbeelding van titelpagina van Den Neder-landschen herbarius ofte kruid-boek der voornaamste kruiden

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (6.77 MB)

ebook (8.42 MB)

XML (1.11 MB)

tekstbestand






Illustrators

Jan Luyken

Caspar Luyken



Genre

non-fictie

Subgenre

non-fictie/naslagwerken (alg.)
non-fictie/natuurwetenschappen/biologie


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Den Neder-landschen herbarius ofte kruid-boek der voornaamste kruiden

(1698)–Steven Blankaart–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende

CCLXII. Hoofd-stuk. Lapathum, Patientie, Patich, Peerdik, Drake-bloed.

DEn Heer A. Munting heeft verscheide soorten van Lapathum beschreven, onder den naam van Herba Brittannica, maar die dese weinige soorten kend, sal alle d'andere kennen.

D'eerste is den Lapathum Actutum, ofte Oxylapathum. Dit heeft harde, lange, scherp-uitloopende bladen, gemeenlyk wel van een spanne lang, donker-groen van koleur: tusschen dese rysen ronde, holle, knoopagtige, bruine struiken, en soo de grond goed is, wel van twee voeten hoog, anders blyft het seer laag, met de selfde bladen omhangen; boven werd die in veele takjes gedeelt, zynde bewasschen met veele kleine bleik-geele bloemtjes, staande d'een boven d'ander, waar na dry-kantig, bruin, ofte donker-rood zaad volgt, in dunne velletjes besloten, zynde van groote byna de Suuring gelyk. De wortel is regt, effen, slegt,

[pagina t.o. 342]
[p. t.o. 342]


illustratie
Lapathum Sanguineum.
drake-bloed.


[pagina 343]
[p. 343]

lang, van binnen geel, en sig met eenige deilingen in d'aarde diep neder schietende.

De tweede is de tamme Patientie ofte Lapathum Sativum. Dese is van gedaante de vorige gelyk, maar de bladen zyn groender, grooter, breeder, sagter, en in een scherpe stomp toe-loopende. Ook werd de struik veel dikker en hooger, ja somtyds wel vyf of ses voeten hoog. Ook is de wortel met de bloemtjes geel.

Een derde noemt men Rhabarbarum Monachorum, Hydrolapathum, Lapathum Aquaticum, Water Patich, en groote Patich: heeft groote, lange, harde, donker-groene bladen, grooter dan die van de tamme. De struik is rond, en wast somtyds vier ofte vyf voeten hoog, die mede met bladen bewassen zyn: de bloemen en saden, zyn als die van de vorige. De wortel is van binnen bleik-rood, hard en vry dik.

Een vierde soort noemt met Sanguis Draconis, Lapathum Sanguineum, ofte Draken-bloed. Des selfs bladeren zyn kleinder, bruin-root, waar door veel bleek-roode ribben loopen. De struik wast niet veel hooger dan anderhalve voet.

By dese behooren mede soorten van Suuring, maar die hebben wy te voren beschreven.

De eerste wast langs de wegen, Slooten, in natte Velden, enz. de tweede en vierde in de Moes-hoven; en de derde aan de water-kanten, tusschen het riet in. Men siet haar bloeijen en zaad hebben in de Somer en tegens den Herfst.

De bladen moeten uit kittelende deeltjes bestaan, alsoo sy by Warmoes gehakt en gegeten, den afgang bevorderen, voornamelyk die van de tamme. Het zaad segt men den buik-loop te stoppen. De wortel gekookt, en 't vogt gedronken geneest de schurft en krawagie, en somtyds de

[pagina 344]
[p. 344]

pokken; met welker kooksel men mede wasschen kan.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken