Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De poësy van de geest en deugtryke juffrouw G. Gordon de Graeuw (1710)

Informatie terzijde

Titelpagina van De poësy van de geest en deugtryke juffrouw G. Gordon de Graeuw
Afbeelding van De poësy van de geest en deugtryke juffrouw G. Gordon de GraeuwToon afbeelding van titelpagina van De poësy van de geest en deugtryke juffrouw G. Gordon de Graeuw

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (1.29 MB)

ebook (3.09 MB)

XML (0.59 MB)

tekstbestand






Genre

poëzie

Subgenre

gedichten / dichtbundel


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De poësy van de geest en deugtryke juffrouw G. Gordon de Graeuw

(1710)–Geertruijd Gordon de Graeuw–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende


illustratie

[Folio *3r]
[fol. *3r]

Opdragt
Aan alle Liefhebbers en waare Beleyders van de Algemeyne Leere van Gods Genade en dus der Christelyke Vryheid.

SOo drae en waaren my, Waarde Broederen en Geloovs-genoten, de Rymen van onse Wel-geliefde Suster Juffr. de Graeuw, niet ter hand gekomen, of ik hebbe aanstonts Uw L: aller versoek en begeerte willen werkstellig maeken, met de selve in Druk te doen wandelen door dese woeste Weereld: my selfs vleyende datse door haare aangenaame Stemmen en soet Geluyt, soo hier, soo daar, nog eene Zielen sullen ontmoeten, die haar geerne zal willen Huysvesten, en een verblyf-plaatsje in syn Hert in schikken: En al-hoe-wel ik wel voorsie, datse by de meeste Weereld soo gemeynen in-gang niet en sullen vinden, om dat die meer behaagen hebben door dwang, ende dus door vloekken en dreygementen die de Wet voorstelt, geleyt te worden, als door een Soete Euangelise Stem; soo wil ik egter niet nalaten te ontdekken, wat Vrugt die mensch genieten zal, die haar met aandagt gehoort en verstaan zal hebben.

Eerstelyk soo hy sig wel een Christen noemt, en dus een Beleyder van het Apostolische Geloove, en des evenwel nog twyfelt of hy wel Zalig is; Desen sullen zy leeren, dat des selfs twyfeling een klaar bewys is, dat hy den sin der woorden, die hy goed-gevonden heeft syne Belydenis te noemen, tot nog toe, niet verstaan en heeft, ende dat hy dus maar als een Exter of Papegay, woorden van buyten geleert heeft, sonder de beteekenis daar van te weten. Of soo hy in de tweede plaats de Sacramenten gebruykt, of nog gebruyken wil als middelen, om daar door syne Versoeninge, of syn Verbond met God te maeken, of te vernieuwen; dese

[Folio *3v]
[fol. *3v]

Rymen sulken den soodanigen kragtelijk vertoonen, hoe gansch en gaar hy het spoor byster is in het begrypen van het insigt Gods in het instellen van des selfs Bond-zegelen: alsoo sy hem sullen doen sien, dat deselve tot geen middelen om te bekomen, maar tot blyken van Gods reets geschonkene Vriendschap en Bondgenootschap, (door God alsoo bevolen) gebruykt moeten worden. Of soo hy in de derde plaats sig gedrukt vint onder den last van een quaad geweten, en dat hy meent dat het syn pligt is, sig ellendig, bedorven en voor als nog rampzalig aan te merken; ja soo hy meent dat Gods Woord hem selfs dat leert; den alsulken sullen sy wesen tot eene kragtige overtuyginge van de verkeertheid van syn oordeel over het Woord Gods; alsoo sy hem vertoonen sullen, dat het selve hem niet tot een Schuld-boek, maar tot een Goddelijk Testament, van synen maker is gegeven, en dus om hem te vertoonen dat het de Hooft-som is van synen Pligt, sig niet als ellendig of rampzalig, maar als verlost, en dus door synen God ryk gemaakt, en volstrektelijk gezaligt, aan te merken.

Eyndelijk sy sullen den Siekken in het Geloov tot een middel van weder-genesinge wesen, den swakken tot troost, ende den vast Geloovigen selfs tot bevestiging. Gelyk sy exemplaarlijk vertoonen sullen, hoe eenen waare God gevreyde Ziel, de dood veragten en overheerschen kan, met al haar naare gevolgen.

Maar dat hier nog het wonderlykste van allen is; alle dese dingen sullen sy te weeg brengen, en leeren aan den mensch, met hem selfs niet met al te leeren, maar alleenig met te leeren en te ontdekken, dat God dat al geleert heeft: alsoo sy wel weten dat wy nu geenen tyd meer en beleven, dat yemand sig vermeten mag sijnen Naasten te willen leeren: maar dat alle Menschen ter vervullinge van Gods beloftenisse; Jesa. LIIII. 13. Jerem. XXXI. 34. Evang. Joh. VI. vers 45. nu van den Heere selfs, geleert zyn geworden: en dat selve sullen sy hem nog niet leeren als Spreekers, edog alleenig als Klank of Echo, dat ik soo spreek, van den Spreeker en Leeraar aller dingen. Gelyk sy dan door hare troost-gevende klanken, sig aangenaam poogen te maaken by de Menschen, niet min behouden sy dien geur by Godt, wiens eere sy niet en tragten te verkorten, met yets van het syne haar aan te maatigen, maar hem alleen voor hebben toe te brengen alle Lof; Eer en Danksegginge, tot in alle Eeuwigheid. Amen.

Wetende dan Geliefde Mede-Broederen van wat nuttigheid dese Ry-

[Folio *4r]
[fol. *4r]

men aan een yegelyk Mensch souden konnen wesen, soo hebbe de selve met Uw E: goedkeuring, in dit gewaat, de Weereld wel willen laten doorwandelen, in weerwil van alles wat haar smaadelyk soude konnen voorkomen: alsoo sy'er worden in gesonden met dat oogmerk om goed te vergelden, aan alle die haar quaad souden willen toebrengen: en meer en wil ik niet tot vertoog van het voordeel, dat uyt haar te haalen is, seggen: op dat ik niet eenigsins de Autrice soude schynen te verheffen in het voorstellen der nuttigheden van de uytwerksels van haaren Geest: alsoo ik weet dat haar dat selfs seer mishaagelyk wesen soude, die geen Eere en soekt buyten de Eere haares Gods, wiens Deugden derhalven ook maar vertelt en worden in alle dese verhandelingen: Edog de Poëten hebben dat voorregt datse met aengenaame woorden, groote en uytgebreyde dingen konnen voorstellen: wetende dan Geliefde dat Uw E: belang ook geen ander en is, als dat de Leere der Vryheid, ende dus der Goddelyke Genade alomme tot grootmaakinge van Gods Naam moge verkondigt worden, hebbe ik geoordeelt aan niemant beter als aan Uw E: dese Gedigten te konnen opdraagen, alsoo sy niet veyliger, als onder Uw E: opsigt, het ligt konnen sien: die Gylieden dog al geleert hebt, en nog daagelyks leert by ondervindinge, dat het Koninkryke Gods niet, als door het verkondigen van Gods geschonkene Weldaden, en dan voorts door Lyden en Bidden kan uyt-gebreydet worden. Ontfang dan met gelykmoedigheid de Gaven eener Mede-arbeytster in de Leere des Euangeliums, en laat u haaren yever aansetten tot aanmoediging in 't betragten van dat gene, 't welk gy dog met soo goeden regt Uw E: besittinge kont noemen: want het Koninkryke Gods en des selfs uyt-breydinge is u door den Heere selfs by Testament gegeven, Luce XXII. vers 29. sulks gy grond hebt om versekert te zyn, dat het besteden van Uw E: yever en neerstigheyd uw verwagting niet vrugteloos sal laeten. En al schynt gy swak om dat gy weynige zyt, vreest egter niet; want Jehova selfs is uwe sterkte, en het is syn wel-behagen aan syn kleyn Kuddeke het Koninkryk te geven. Hy selfs dan vermeerdere uw vertrouwen in hem, en volmaeke u in de liefde en vertrooste u meer en meer door synen Heyligen Geest tot syns Naams Eere, en tot uyt-breydinge van syns Soons Koninkryk. Sullende verblyven

Waarde Mede-Broederen,

Geheel den Uwen in 't gemeyn Geloov.

H.W.V.B.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken