Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Frank van Wezels roemruchte jaren & Notities van een landstormman (1969)

Informatie terzijde

Titelpagina van Frank van Wezels roemruchte jaren & Notities van een landstormman
Afbeelding van Frank van Wezels roemruchte jaren & Notities van een landstormmanToon afbeelding van titelpagina van Frank van Wezels roemruchte jaren & Notities van een landstormman

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (2.58 MB)

Scans (26.24 MB)

ebook (3.33 MB)

XML (1.17 MB)

tekstbestand






Genre

proza

Subgenre

roman
verzameld werk


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Frank van Wezels roemruchte jaren & Notities van een landstormman

(1969)–A.M. de Jong–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

LIV

Ik heb een zware grief tegen m'n ouders. Een zeer zware grief. Het is beroerd, maar de omstandigheden leiden er toe, dat ik daarvan in 't openbaar moet getuigen. Het is eenvoudig om uit je vel te springen! Daar had ik nou

[pagina 418]
[p. 418]

fortuin kunnen maken in dienst en door de schuld van mijn ouders gaat daar doodleuk een vermogen m'n neus voorbij! Een waar vermogen. Is het niet om te huilen? Daar had ik na de mobilisatie een villa in het Gooi kunnen hebben en een huisknecht met bakkebaarden en wel drie dienstmeiden. En dat alles loop ik mis door de vloekwaardige hoogmoed van m'n ouders.

Ach, lezer!

Ik herinner me, dat ik indertijd een groot bewonderaar was van het schoenmakersvak. Ik droomde van pikdraad en koperen spijkertjes. Ik wou en ik zou schoenlapper worden. Eilaas!... Ik ging gebukt onder de rampspoedige reputatie het knappe jongetje van de familie te zijn. Daarom moest ik studeren. En ik zag m'n schoenlappersidealen verstuiven als rook. Of ik al wees op roemruchtige schoenlappers uit vroegere tijd, of ik Jan Barentsz al aanhaalde, het hielp niets; ik mocht m'n heerlijk ideaal niet nastreven, ik mocht geen schoenlapper worden. Duizendwerf helaas!

Want, lezer, ware ik schoenlapper geworden, m'n fortuin ware gemaakt. Ik heb daar bepaald een voorgevoel van gehad, maar m'n ouders wisten het natuurlijk beter. Ze hebben mij kalmweg opgeofferd aan hun hoogmoedswaanzin en er is geen engel gekomen om hun het offermes uit de handen te nemen. Tegenwoordig komen er ook nooit meer eens engelen!

O, lezer! lezer, toch! Als ik eens schoenlapper was! Als ik eens de kans had korporaal-schoenmaker bij het bataljon te zijn. Reken eens met mij mee, wat ik dan verdienen zou!

Jaarwedde f 400.-
Woninghuur - 150.-
Mobilisatie-toelage f 0.10 per dag - 36.50
Menagegeld f 0.45 per dag - 164.25
  _____
  f 750.75

Daarbij zou ik vrij kleding hebben en vrij vervoer als ik met verlof op reis ging! Welke onderwijzer kan daarmee wedijveren? Maar we zijn er nog niet! Er is één schoenmaker per bataljon van 1000 man. Voor elk paar zolen, dat hij verstelt, krijgt hij een vergoeding van 30 cent. Voor andere reparaties naar verhouding. Laten we rekenen, dat elke man per maand gemiddeld één reparatie heeft van 30 cent (wat zuinig berekend is!) dan krijgt de schoenlappende korporaal daarvoor f 300 per maand of te wel f 3600 per jaar! De ‘geheime reparaties’ aan burgerschoenen meegerekend, haalt deze infame O.W.-er minstens f 5000 per jaar! En als knechts fungeren soldaten, die wel f 1 per week van hem krijgen!!! Ze hebben vrij van dienst en dat is ook goud waard!

Zodat, lezer, als ik m'n neiging had mogen volgen ik rijk zou zijn geworden, schatrijk! En nu! Nu, met m'n onzalige gestudeerdheid, nu breng ik het

[pagina 419]
[p. 419]

hoogstens tot de weinig aanlokkelijke positie van verlofsofficier, verlofsarmoelijder!

En was ik schoenlapper geworden!... Laat ik er niet verder over praten.

Nee, ik heb een zware grief tegen m'n ouders. Ik ben hard bang, dat ik het hun nooit in der eeuwigheid zal kunnen vergeven.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken