Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Werken 1965-2000 (2001)

Informatie terzijde

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (1.24 MB)

XML (0.50 MB)

tekstbestand






Genre

proza

Subgenre

verzameld werk


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Werken 1965-2000

(2001)–George Kool–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 87]
[p. 87]

27

Men heeft Vanlaar in een kleine ruimte opgesloten. Hij is gisteren in de loop van de middag in hechtenis genomen.

Morgen zullen we in Sydney aankomen. Heeft men uit vrees gehandeld en gedacht dat hij in Sydney zou kunnen ontsnappen? Of heeft men hem om bedrijfspolitieke redenen opgesloten?

Het schrijven begint me moeilijk te vallen. Het kost me steeds meer moeite om mijn pen vast te houden.

Vanlaar is uiteindelijk het slachtoffer geworden van Clara. Nadat de arme vrouw eerst zelf aan haar lichtgelovigheid ten prooi gevallen was. De sluwe oude vos heeft haar van alles op de mouw gespeld. Hij heeft haar wijsgemaakt dat ik de recherche over het gebeurde in het storthok heb ingelicht. En dat Vanlaar na mijn belastende verklaring had bekend. In een poging haar vriend te verdedigen heeft zij haar mond voorbijgepraat. Na haar verklaring heeft Vanlaar bekend.

Ik heb het hoofd van de scheepsrecherche gisteren alleen verteld dat ik op mijn terugtocht naar de keuken een schreeuw had gehoord. De oude man had me daar met zijn dreigementen toe gedwongen. In plaats van mij verder uit te horen liet hij mijn opmerking voor wat hij was en was weer over de goede reputatie van de scheepvaartmaatschappij gaan babbelen. Toen ik hem vertelde dat ik over die avond iets had opgeschreven betoonde hij zich plotseling hevig verontrust. Ik had misschien beter over mijn aantekeningen kunnen zwijgen. Ik had intussen al moeten begrijpen dat de recherche volledig van de toedracht van het gebeurde op de hoogte was en dat een opmerking over mijn aantekeningen mij alleen maar in het nauw kon brengen.

De oude man zei gisteren tegen me: ‘Massing is dood, Lazonder. Hij is door de vissen opgevreten. We kennen de waarheid. We hebben Vanlaar tot tweemaal toe naar je hut zien gaan. Maar wat valt er nog te redden? Waarom nog moeilijkheden maken? Vanlaar is een hele goede kracht, Lazonder. De beste werktuigkundige die we hebben. Toe, toon je loyaliteit en gooi die verzinsels overboord! Dat van die schreeuw zul je je verbeeld hebben.’

Maar ik kon mijzelf niet corrumperen. Ik kon mijzelf niet verloochenen! Zo ben ik dus toch nog in die vete verstrikt geraakt.

Toen Clara het bedrog van de oude man doorzien had is ze op haar werk flauwgevallen. Twee stewardessen brachten haar naar haar hut. In een aanval van razernij heeft ze een van die vrouwen een blauw oog geslagen. De scheepsarts is er aan te pas moeten komen. De recherche staat haar niet toe Vanlaar in zijn cel te bezoeken. Clara heeft gedreigd de oude man te zullen vermoorden. Ze wil ook mij vermoorden.

De recherche heeft Clara's lange stilzwijgen willen billijken. Maar ik zal voor mijn onbuigzaamheid moeten boeten. Toen ik gistermorgen na het verhoor in de keuken terugkwam stelde niemand belang in wat men mij had gevraagd. Maar toen het nieuws van Vanlaars aanhouding bekend geworden was wilden de stewards geen bestellingen meer bij mij plaatsen. In de pantry is alleen Hoffer nog vriendelijk tegen me. Hoffer is een sensitieve man. Hij lijkt alles te doorzien.

[pagina 88]
[p. 88]

Later op de dag werd ik opnieuw voor verhoor bij de recherche ontboden. Hetzelfde tweetal als van die morgen kwam me uit de pantry halen. Hoffer toonde ditmaal geen bezwaar. In het verhoorkamertje stond de oude man mij met twee rechercheurs op te wachten. Het drietal staarde mij vanachter het grote bureau hooghartig aan.

‘Zo, Lazonder,’ zei de oude man toen mijn begeleiders waren vertrokken. ‘Daar ben je dus weer. Heb je al vernomen waar het onderzoek op is uitgedraaid?’

Ik knikte.

‘Ach, ja!’ mompelde hij. ‘Het recht moet zijn loop hebben. Zijn we daar niet voor, Lazonder? Dat is de taak van de recherche.’

Hij liep naar de binnendeur en ging daar op een stoel zitten. Een van de twee anderen posteerde zich bij de gangdeur. De derde man, die ik nog niet kende, nam plaats achter het bureau. Hij gebood mij om eveneens te gaan zitten. Hij trok een bureaula open en haalde er een dik dossier uit te voorschijn.

‘Lazonder is je naam?’ vroeg deze rechercheur.

‘Frans Lazonder,’ zei ik.

‘Goed, Lazonder. De recherche heeft een goede vangst gedaan. Helaas, dit dossier kan nog niet worden afgesloten. Niet voor we jouw betrokkenheid bij deze misdaad nader hebben onderzocht.’

Het duurde even voor de draagwijdte van zijn woorden tot me doordrong. Ik kon niet geloven dat de recherche op wraak uit was.

‘Maar dat is onzin!’ zei ik. ‘Ik heb hier niets mee te maken.’

‘Dat bepalen wij wel,’ zei de rechercheur bij de gangdeur. ‘De recherche is geneigd je als medeplichtige van deze moordenaar te beschouwen. Die optie gaan we nu onderzoeken.’

Vervolgens poogden de mannen mij in een lange samenspraak te intimideren.

‘Waar ben je bang voor, Lazonder?’ vroeg een van hen. ‘Recht is recht!’

‘Ons hoofd hier heeft gemeld dat je op het tijdstip van de moord vanuit een gang een schreeuw gehoord hebt,’ zei een ander. ‘Van wie was die schreeuw, Lazonder?’

‘Van Massing,’ haastte de oude man zich voor mij te antwoorden. ‘Dat heeft hij al verklaard.’

‘Ontken het maar niet, Lazonder. Van al je uitspraken is rapport opgemaakt.’

‘De recherche wil graag weten op grond waarvan je toen tot de gevolgtrekking kwam dat het Massing was die schreeuwde. Aan een schreeuw kan men iemand niet makkelijk herkennen. Dat is welhaast onmogelijk.’

‘Tenzij de omstandigheden al in een richting wijzen. Al moet je die omstandigheden dan wel kennen.’

‘En wát een schreeuw moet het geweest zijn. Een doodsschreeuw, mogen we nu achteraf gevoeglijk aannemen. Je moet wel een bijzonder dwingende reden hebben om dan niet te hulp te schieten. Of geen alarm te slaan.’

De mannen wilden mij niet aan het woord laten komen. Hierna gingen ze gedrieën door de binnendeur naar buiten. Ik hoorde hen in de belendende ruimte beraadslagen. Ze spraken alledrie op opgewonden toon, maar ik kon hen niet verstaan. Even later kwamen ze weer naar binnen.

[pagina 89]
[p. 89]

‘Lazonder, de werktuigkundige Vanlaar heeft desgevraagd verklaard dat hij je stilzwijgen heeft gekocht,’ zei de rechercheur achter het bureau. ‘De recherche verneemt graag wat je daar op hebt te zeggen.’

‘Het is niet waar,’ zei ik.

‘Hij heeft verklaard dat hij vóór het gebeurde een paar keer met je over Massing heeft gesproken.’

‘Eén keer,’ zei ik. ‘En ik heb Vanlaar toen duidelijk gemaakt dat ik niets met zijn vete met Massing te maken wilde hebben.’

De rechercheur nam een pen uit een bureaula en maakte een paar aantekeningen in het dossier. Toen stond hij op, wenkte zijn collega bij de gangdeur en samen liepen ze op de oude man af, die hen bedankte. De oude man liep naar de gangdeur en leidde hen naar buiten. Nadat de beide rechercheurs vertrokken waren ging de oude man zelf achter het bureau zitten en begon de aantekeningen die de rechercheur zojuist gemaakt had te lezen. Hij bladerde wat in het dossier. Toen keek hij op en staarde me een tijdlang aan.

‘Zo is het dus, Lazonder,’ zei hij. ‘Als het recht zegeviert moet iedereen, ook wij, tegenover het recht een positie innemen.’


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken