Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Die conste vanden getale (1999)

Informatie terzijde

Titelpagina van Die conste vanden getale
Afbeelding van Die conste vanden getaleToon afbeelding van titelpagina van Die conste vanden getale

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (4.66 MB)

XML (1.31 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

proefschrift
non-fictie/pedagogiek
non-fictie/natuurwetenschappen/wiskunde


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Die conste vanden getale

(1999)–Marjolein Kool–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Een studie over Nederlandstalige rekenboeken uit de vijftiende en zestiende eeuw, met een glossarium van rekenkundige termen


Vorige Volgende
[pagina 18]
[p. 18]

De speurtocht naar de bronnen

Het proefschrift van Smeur vormde aanvankelijk het uitgangspunt voor de samenstelling van het onderzoekscorpus.Ga naar voetnoot1 Smeurs bibliografie van rekenboeken bevatte 23 Nederlandstalige werken over het rekenen met Hindoe-Arabische cijfers, die voor dit onderzoek in aanmerking kwamen: D-Man-1508, D-Man-1510, D-Hoe-1537, D-Hoe-1545, D-Hey-1561, D-Pet-1567, D-Guc-1569, D-Hel-1569, D-Man-1569, D-Cre-1577, D-Rae-1580, D-Pet-1583, D-Ste-1585, D-Dij-1591, D-Pet-1591, D-Guc-1594, D-Sto-1595, D-Pet-1596, D-Rae-1597, D-Pet-1598, D-Wen-1599, D-Dij-1600, D-Sch-1600.Ga naar voetnoot2

Om nog meer Nederlandstalige rekenboeken uit de zestiende en zelfs enkele uit de vijftiende eeuw te vinden, werden vele bibliotheken, archieven en instanties bezocht en aangeschreven, wat resulteerde in de vondst van een aantal rekenhandschriften en het eerste contact met Mw. Prof. Dr. Ria Jansen-Sieben. Zij bleek voor haar Repertorium van de Middelnederlandse artes-literatuur onder andere ook op zoek te zijn naar Nederlandstalige rekenboeken. Uitwisseling van wederzijdse vondsten bracht het onderzoekscorpus op 33 rekenboeken. De tien rekenboeken die werden toegevoegd waren: H-BaU-1445, H-KHA-1453, H-BrS-1463, H-GeU-1532, H-GrU-1558, H-BKB-1568, H-TSB-1578, H-BSA-1584, H-GeU-1584, H-GeU-1592. De complete lijst werd in 1989 door Mw. Jansen-Sieben in haar Repertorium gepubliceerd.Ga naar voetnoot3

Ten slotte werden er na 1989 nog drie rekenboeken gevonden, namelijk: D-Man-1546, H-ANE-1562 en H-GKB-1564. Tevens werd ontdekt dat het Rekenboecksken van Robrecht van Heusden dat door Mw. Jansen-Sieben ‘na 1550’ werd gedateerd vermoedelijk rond 1658 werd gedrukt en dus buiten het onderzoekscorpus valt.Ga naar voetnoot4 Op fol. 15r staat: Rekeninghe der onkosten ghedaen in de keucken. Sondag den 20. mey 1658.

36 rekenboeken waren uiteindelijk beschikbaar voor dit onderzoek. Hoeveel rekenboeken er werkelijk in de vijftiende en zestiende eeuw geschreven zijn is niet bekend, maar aangezien ze als gebruiksvoorwerpen gehanteerd werden en soms als naslagwerk mee op handelsreis gingen, zijn er vermoedelijk vele verloren gegaan.

voetnoot1
Smeur 1960.
voetnoot2
In bijlage II bevindt zich een overzicht van het onderzoekscorpus met volledige titelbeschrijvingen van de rekenboeken die hierboven en in het vervolg in code zijn weergegeven.
voetnoot3
Jansen-Sieben 1989, p. 157-165.
voetnoot4
Jansen-Sieben 1989, p. 159.

Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken