Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Karel en zijn Fidel (ca. 1890-1900)

Informatie terzijde

Titelpagina van Karel en zijn Fidel
Afbeelding van Karel en zijn FidelToon afbeelding van titelpagina van Karel en zijn Fidel

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (0.80 MB)

XML (0.04 MB)

tekstbestand






Genre

jeugdliteratuur

Subgenre

plaatwerk / prentenboek


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Karel en zijn Fidel

(ca. 1890-1900)–Johannes Hendrikus van Linschoten–rechtenstatus Auteursrecht onbekend

Vorige Volgende
[pagina 9]
[p. 9]

Karel bemerkt, dat Fidel zijne stoutheid nog niet verleerd is.

Eenigen tijd later ontmoette Karel weer den boerenjongen, op wien Fidel zijne kunst had toegepast.

‘Laat nu je hond nog ereis iets doen, Karel,’ vraagde deze vriendelijk.

‘'t Schijnt je niet afgeschrikt te hebben,’ sprak Karel.

‘Zou je dan denken, dat 'k bang voor je hond was?’

‘Dat behoeft ook niemand te zijn, want hij is de goedheid zelve,’ zei Karel, Fidels kop streelende, ‘laat ons nu ereis zien, hoe de bedelaar doet.’

Fidel had echter meer lust, om met zijn meester te stoeien dan om kunstjes te maken. Hij sprong derhalve tegen hem op en deed, alsof hij de vraag niet verstaan had.

‘Ja ja, Fidel, straks gaan wij spelen, maar nu moet je eerst doen, wat Karel zegt. Kijk mij eens aan, Fidel!’

De hond keek zijn jongen meester strak in 't gelaat.

‘Hoe doet de bedelaar?’ herhaalde Karel.

Onmiddellijk plaatste de hond zich aan den kant van den weg op zijne achterpooten, hield zijn kop op zijde, als om bij anderen medelijden op te weeken, en stak zijn rechterpoot uit om een aalmoes te ontvangen. Dat deed hij zoo natuurlijk, dat men inderdaad gelooven zou, dat 't een kind was in eene hondengedaante.

‘Je zoudt hem waarlijk een cent geven,’ zei de boerenjongen buiten zichzelven van verwondering. ‘Je hond heeft zeker verstand?’

‘Wel neen,’ zei Karel, ‘maar 't heeft heel wat moeite gekost, om hem dat te leeren, nu zal ik je nog iets laten zien, dat kan hij ook zoo goed!’

Eerst streelde Karel hem over den kop, klopte hem vriendelijk op zijn rug en zeide:
‘Fidel, dat heb je mooi gedaan, ge hebt 't er meesterlijk van afgebracht, maar die jongen twijfelt er aan, of ge wel meer kunt. Dat weet ge

[pagina 10]
[p. 10]

immers wel beter? Weet je, wat ook zoo aardig is? Hoe doet de zangmeester?’

't Was, alsof de hond verstaan had, welken lof men hem toezwaaide; want hij stak kop en ooren op, keek den boerenknaap ietwat trotsch aan en liep weer naar 'tzelfde plekje aan den weg van zoo even. Daar zette hij zich weer neder, maar nu hield hij fier en gebiedend den kop op. En terwijl hij links en rechts zijne blikken wierp, sloeg hij met zijn rechterpoot de maat. Dar klonk 't hondenlied: ‘waf! waf! waf!’

De jeugdige dorpeling was er zoo over uit, dat hij Karel misgunde zoo'n wijs beest te bezitten. Hij had vroeger ook een hond gehad, maar die was gelukkig gestorven; want die kon of wilde niets leeren.

't Was geducht jammer, dat Fidel nu en dan zulke leelijke kuren had. Hij kon soms zoo koppig en stout wezen, dat er niets met hem was aan te vangen. En inderdaad zulke buien had hij vaak, als Karel in gezelschap van vriendjes of vriendinnetjes was. 't Scheen, alsof hij dan jaloersch was.

Op zekeren namiddag bevond Frits, 't zoontje van den dominee, zich bij Karel, en deze opperde 't denkbeeld, om vlinders te gaan vangen. Dit vond Frits prettig. Karel haalde dadelijk zijn net en zijne vlinderdoos, en Fidel mocht mede. Wat gromde de hond toch; waarom blafte hij zoo tegen Frits? Of hij het niet begrepen had op de lange gekrulde haren en 't groote hooge hoofddeksel van 't knaapje, dan of 't knaapje hem te bonte kleeren aanhad, dat weet ik niet, maar hij was lastig en stout. Karel merkte dit al heel gauw; want nauwelijks waren de jongens bij 't hek achter 't weiland, waar honderden veelkleurige vlinders zich plachten te vereenigen, of de booze Fidel stelde zich ten doel de jacht te verijdelen. Zoodra Karel zijne kans schoon zag, om onder een zwerm kapellen een goeden slag te slaan, dan maakte de hond zoo'n vreeselijk misbaar, vloog als een dolle en blafte, alsof er twintig honden allen om strijd aan 't blaffen waren. Al verscheidene malen was dit geschied, eer Karel begreep, dat Fidel 't opzettelijk deed. Maar toen ook was Karel boos en riep hem voor zich.

‘Waarom ben je nu weer stout?’ vraagde de jongen, ‘gun je Frits en mij niet een mooien vlinder te vangen?’

Fidel nam eene dreigende houding aan, liet zijne ooren hangen en stak zijne tong uit.

‘Hoe! wat! durf je nog groote oogen opzetten en je tong uitsteken. Toon je onverschilligheid, als je kwaad gedaan hebt? Scheer je weg, ik zal je te huis wel vinden.’

Fidel bleef een oogenblik stilstaan, toen naderde hij Karel en lekte hem de handen, alsof hij berouw gevoelde en vergeving wilde vragen. Hij zette zich vervolgens stilletjes bij 't hek neer en liet de kinderen naar hartelust vlinders vangen.

[pagina t.o. 11]
[p. t.o. 11]


illustratie

 
Karel zag het spel der stoeiers
 
Eerst nog met genoegen aan,
 
Toen 't in vechten ging ontaarden,
 
Liet hij den niet meer begaan.
 
‘Daadlijk hier,’ zoo sprak hij, ‘stouterd!
 
Dat nu heb je van 't gestoei,
 
O zoo licht komt nijd in 't spelen,
 
En men wordt een vechter, foei!’

Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken