Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Vijf versies van 'Vera' (1962)

Informatie terzijde

Titelpagina van Vijf versies van 'Vera'
Afbeelding van Vijf versies van 'Vera'Toon afbeelding van titelpagina van Vijf versies van 'Vera'

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (11.44 MB)

ebook (14.15 MB)

XML (0.73 MB)

tekstbestand






Editeur

Daisy Wolthers



Genre

proza

Subgenre

roman


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Vijf versies van 'Vera'

(1962)–H. Marsman–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
Regelnummers proza verbergen

10

aant.13Na het maal in een laag-gezolderd café, zaten zij rookend tegenover elkaar aan een 14 tafel. Vera zat tegen den wand. Soms kwam er iemand, vriendelijk groetend, het café 15 binnen loopen, en wisselde op het buffet geleund enkele schertsende woorden met de 16 waardin, die zwaar en vet en duimdik geschminkt op een hooge barkruk daarachter 17 voor de blinkende spiegels-met-de-flesschen zat. De mannen verzwolgen een paar 18 glazen bier en slenterden langzaam den avond in.

19Theo en Vera bogen hun hoofden dichter naar elkaar toe in het zachte licht der 20 petroleumlamp. Het gouden licht bescheen hun gezichten met een eenderen glans. De 21 rook van hun sigaretten hing in grillige wolken in het licht. Deze tafel met het gezicht 22 van den ander, dat was nu hun wereld. Voor de rest was er niets. Raadselachtig was 23 deze zwijgende, tot gemeenzaamheid rijpende vertrouwelijkheid vanavond in deze 24 herberg. Kenden zij elkander al

[pagina 53]
[p. 53]


illustratie

[pagina 54]
[p. 54]
Ga naar tekstkritische notentekstkritische noten

aant.1lang? Zij zwegen. Soms streek een hand met de vingertoppen over het ruwe hout van 2 het tafelblad, maar in welke verten staarden de oogen die nadenkend deze bewegingen 3 schenen te volgen? Wat waren zij voor enkele dagen bij hun eerste ontmoeting in de 4 bar anders geweest dan twee toevalligen die samen dansten in een toevallig verband? 5 En wat waren zij vanmiddag in de roeiboot geworden? Vrienden? Geliefden? Wat 6 waren zij nu? -

7Vera voelde zich losgewoeld van den grond. Als een boot, die vast heeft gezeten in de 8 verdroogde bedding van een rivier, en nu weer vlot raakt met den stijgenden vloed. 9 Soms werd zij zelf die rivier. Soms was zij tegelijk ook de hemel die over zichzelf 10 hing. Soms vloog zij, een vogel, door een wijd ruim, soms was zij een wolk. Maar nu 11 voelde zij zich zichzelve, dit geweldige landschap doorruischen, en de golven stegen, 12 de stroom werd krachtig en breed. Woorden begonnen in haar op te wellen, maar 13 kwamen nog niet uit haar mond. De einders waren nog dicht. Totdat zij, tot berstens 14 toe vol geworden van zichzelf, geen uitweg meer vond naar het leven dan door haar 15 grenzen te overschrijden en zich uit te storten in den man die tegenover haar zat.

16Tot laat in den nacht vertelde Vera haar leven.

[tekstkritische noot]
c 1 Zij zwegen. Soms ] Zij zwegen; soms
1-6 Zij zwegen [...] zij nu? - OPM: dit is heel goed!
7-12 Vera voelde [...] breed. OPM: misschien wel wat erg kosmisch.
Korter en juister maken.
14 naar het leven OPM: noodig?
17 11 ] 10
19 samen ] omlijnd
e 1-2 vingertoppen ] vingertopen
f 1-2 vingertopen ] vingertoppen
8 Geliefden? - ] Geliefden?
Tussen regel 8 en 9 rivier, en ] rivier en
13 in den man ] in het hart [van] den man
14 zat. - ] zat.
19 rammelden soms aan ] rammelden aan
25 dònkerder zijn, van ] donkerder zijn en van

 


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken