Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Nieuw Nederlandsch biografisch woordenboek. Deel 1 (1911)

Informatie terzijde

Titelpagina van Nieuw Nederlandsch biografisch woordenboek. Deel 1
Afbeelding van Nieuw Nederlandsch biografisch woordenboek. Deel 1Toon afbeelding van titelpagina van Nieuw Nederlandsch biografisch woordenboek. Deel 1

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (11.41 MB)

ebook (6.56 MB)

XML (6.30 MB)

tekstbestand






Genre

sec - letterkunde
sec - taalkunde

Subgenre

non-fictie/naslagwerken (alg.)


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Nieuw Nederlandsch biografisch woordenboek. Deel 1

(1911)–P.J. Blok, P.C. Molhuysen–rechtenstatus Auteursrecht onbekend

Vorige Volgende

[Ameide, Maerten Pietersz. van der]

AMEIDE (Maerten Pietersz. van der), vermoedelijk geb. te Ameide, overl. te Alkmaar 9 Dec. 1600, in de geschiedenis onder den naam van van der Mey bekend als de man, die in 1573 de friesche poort hielp openslaan om 's Prinsen krijgsvolk te Alkmaar in te laten, die zich 's nachts door het spaansche leger waagde om een brief over te brengen aan Sonoy te Schagen, kloekmoedig sprak in de vergadering van Gecomm. Raden te Hoorn, van daar naar den Prins te Delft werd gezonden, en terugkeerde met een brief waarin, zoo noodig, het doorsteken der dijken werd toegezegd; maar hij geraakte te water en verloor zijn brief, welke, in 's vijands handen ge-

[pagina 110]
[p. 110]

vallen, dien te meer bewoog om het reeds zooveel offers gekost hebbende beleg op te breken.

Van der Mey werd poorter van Alkmaar 19 Aug. 1572; hij was timmerman, aannemer en houtkooper. In Nov. 1575 kocht hij van de stad een erf op een in de jongste vergrooting aangemaakt eiland, waarop hij een huis bouwde, het huis ter Ameyde genoemd, waarbij hij in 1586 volgens contract met de stad op den breeden wal een houttuin aanlegde. In het laatst van 1594 werd hij ‘met zijne goederen te Deventer gearresteert’, waarom de vroedschap besloot de tusschenkomst van den lands-advocaat bij den Prins te zijnen behoeve in te roepen. In 1595 richtte hij een volmolen op, hetgeen tot een geschil met de voetvollers over het voldersloon aanleiding gaf.

Zijne zonen Jan Maertensz., overl. 1604, en doctor Pieter, overl. 1607, zijn bij hun vader begraven onder een zerk, waarop het wapen ook de palen van Ameide vertoont. In het register der grafgelden heet onze Maerten Pietersz. ‘van Vianen’. Zijne dochter Janneke huwde met Jacob Verschuyre, koopman te Amsterdam, die in 1624 het huis ter Ameyde verkocht.

Zie: Alkmaarsche Courant 1892, nos. 75 en 131.

Bruinvis


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken

Over het gehele werk

titels

  • Nieuw Nederlandsch biografisch woordenboek (10 delen)


Over dit hoofdstuk/artikel

auteurs

  • over Maerten Pietersz. van der Ameide

  • Cornelis Willem Bruinvis