Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
DBNL Logo
DBNL Logo

Hoofdmenu

  • Literatuur & Taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taal
    • Limburgse literatuur
    • Friese literatuur
    • Surinaamse literatuur
    • Zuid-Afrikaanse literatuur
  • Selecties
    • Onze kinderboeken
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • E-books
    • Publiek Domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Gebruiksvoorwaarden
    • Hergebruik
    • Disclaimer
    • Informatie voor rechthebbenden
  • Over DBNL
    • Over DBNL
    • Contact
    • Veelgestelde vragen
    • Privacy
    • Toegankelijkheid
Nieuw Nederlandsch biografisch woordenboek. Deel 3

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (11,09 MB)






Genre
sec - letterkunde
sec - taalkunde

Subgenre
non-fictie/naslagwerken (alg.)


In samenwerking met:

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

 

Nieuw Nederlandsch biografisch woordenboek. Deel 3

(1914)–P.J. Blok, P.C. Molhuysen

Vorige Volgende

[Helt Stocade, Nicolaas van]

HELT STOCADE (Nicolaas van), geb. te Nijmegen 1615, overl. Amsterdam omstreeks 1666. Misschien een zoon van den Nicolaas de Helt, die 24 Febr. 1602 het burgerschap verwierf. Zijn bijnaam Stocade kan ontleend zijn aan een dusgenoemden langen degen, destijds in gebruik. Stocade wijdde zich aan de schilderkunst, doch waar hij zijn opleiding genoot is onbekend. Hij moet een zwervend leven geleid hebben, voortdurend van woonplaats verwisselend, vinden wij hem in verschillende landen van Europa aan het werk. In 1634 bezocht hij Italië, waarop een verblijf in Frankrijk volgde. Hij was daar in 1637 en werd in 1639 door Lodewijk XIII tot hofschilder benoemd. Zijn aanzien blijkt uit het aantal portretten van aanzienlijke personen die hij in Parijs schilderde. In 1645 vertoefde hij te Lyon, waar hij in het huwelijk trad met Johanna Houwaert, dochter van den koopman David Houwaert en Catharina van Gestel, wier jongere zuster Antoinette in datzelfde jaar den beroemden schilder Jan Asselyn (I kol. 188) trouwde. De twee volgende jaren schijnt hij te Antwerpen doorgebracht te hebben, waar hij vrijmeester werd van het St. Lucasgild en een zoon liet doopen. Vervolgens treffen wij hem aan te Amsterdam, waar hij in 1654 met van der Helst en anderen de Broederschap der schilderkunst oprichtte, en in 1659 het poorterschap verwierf. Hij woonde toen tegenover de Luthersche kerk, in het ‘Wapen van Nijmegen’. Stocade's talent was niet opgewassen tegen dat der groote meesters, die destijds in Amsterdam zetelden, zoodat hij zich meer op de decoratieve kunst toelegde; zoo werd hij een der voornaamste kunstenaars, die het amsterdamsche stadhuis met hun penseel versierden (1655-1656). Ook het Trippenhuis te Amsterdam (1660-1662) en het stadhuis van Nijmegen (1665) benevens een paar burgemeestershuizen te Groningen

[p. 569]

werden door zijn kunstvolle hand opgeluisterd. Hoewel er nog tal van werken van Stocade in privaat bezit zijn, wordt geen enkel schilderstuk van hem in onze musea aangetroffen, terwijl ook in buitenlandsche verzamelingen zijn naam slechts zelden voorkomt. Het stadhuis te Nijmegen bezit twee groote schoorsteenstukken van zijn hand, allegorische voorstellingen uit de geschiedenis der stad. Verschillende voortbrengselen van Stocade's penseel zijn door Vondels gedichten vereeuwigd.

Zijn zelfportret werd door P. de Jode in prent gebracht.

Zie: E.W. Moes, Nic. van Helt Stocade in Amsterdamsch Jaarboekje 1902, met portret; van Schevichaven, Penschetsen uit Nijmegens Verleden III, 17 vv.

van Schevichaven


Vorige Volgende

Over het gehele werk

Nieuw Nederlandsch biografisch woordenboek (10 delen)


Over dit hoofdstuk/artikel

over N. van Helt Stocade

Herman Diederik Johan van Schevichaven