Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Volledige werken. Deel 10. Brieven en dokumenten uit de jaren 1858-1862 (1960)

Informatie terzijde

Titelpagina van Volledige werken. Deel 10. Brieven en dokumenten uit de jaren 1858-1862
Afbeelding van Volledige werken. Deel 10. Brieven en dokumenten uit de jaren 1858-1862Toon afbeelding van titelpagina van Volledige werken. Deel 10. Brieven en dokumenten uit de jaren 1858-1862

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (3.65 MB)

ebook (3.92 MB)

XML (1.73 MB)

tekstbestand






Editeur

Garmt Stuiveling



Genre

proza
non-fictie

Subgenre

non-fictie/brieven
verzameld werk


Bekijk de verrijkte versie van multatuli.online



© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Volledige werken. Deel 10. Brieven en dokumenten uit de jaren 1858-1862

(1960)– Multatuli–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 720]
[p. 720]

Toevoegingen

8 december 1859

Nieuwsbericht in het Algemeen Handelsblad van Donderdag 8 December 1859, blz. 5. Uit de laatste, redaktionele toevoeging blijkt wel, hoe ernstig men dit bericht achtte.

 

Batavia, Zondag 23 October.

 

De tweede expeditie naar Boni is gisteren vertrokken. Op Java heerscht eene ernstige vrees voor een opstand der inboorlingen, die in onrust verkeerden omdat eenigen hunner waren gedwongen om als koelies naar Boni te vertrekken. De Europeanen zijn op hunne hoede en hebben zich van wapenen voorzien.

Te Danda(?) is een complot ontdekt, dat strekken moest om den resident in de eerste plaats en de Europesche bevolking aldaar te vermoorden.

Berigten van Serawak op Borneo, dd. 17 Oct., houden in, dat Datoo Patingni Gapoor in hechtenis is genomen, daar hij met de Dayaksche hoofden een complot had gesmeed om de Europeanen te vermoorden. Datoo zal naar Singapore worden verbannen. De rust is hersteld.

(Dit Telegram is reeds afzonderlijk door ons verspreid).

 

13 december 1859

Ingezonden stuk van Dekker in het Algemeen Handelsblad van Dingsdag 13 december 1839, blz. 2. Deze tekst werd, evenals het artikel van 9 december, en de brochure van 14 december, door Multatuli herdrukt in zijn brochure: Aan de Stemgeregtigden in het kiesdistrikt Tiel. Indrukken van den dag, No. 2. Arnhem 1860. Zie Volledige Werken, deel I, blz. 433-449.

 

Aan de Redactie.

Ik las gisteren een hoofdartikel in de Amsterdamsche Courant, dat de volgende beschouwingen in mij deed opkomen, waarvoor ik in uw geacht blad een plaatsje verzoek.

[pagina 721]
[p. 721]

Ik stem volmaakt overeen met de in dat artikel geuite meening, dat er een naauw verband bestaat tusschen de keuze van een kamerlid en batige saldo's. Maar ik ben zoo vrij een ander gevoelen aan te kleven omtrent de politieke kleur, die een vereischte wezen zoude in den te verkiezen volksvertegenwoordiger.

Ik zie namelijk geen heil in uitsluitend behoud, evenmin als ik heil verwacht van oppositie quand même, of van een liberalisme dat Westersche vormen zou willen geven aan Oostersche zaken.

Ik geloof integendeel, dat er iemand noodig is, die zonder eenige afhankelijkheid van partij begrippen het goede voorstaat, onverschillig of het moet worden daargesteld als iets nieuws, of behouden uit het reeds bestaande.

Wat nu ter zake het goede zij, komt naar ik geloof voor dezen oogenblik op het volgende neder en ik meen te mogen rekenen op uwe toestemiming, als ik beweer, dat daarbij kan worden buiten spel gelaten alle onderscheid van staatkundige rigting.

Niemand zal ontkennen, dat er tot eene juiste beoordeeling van zaken noodig is voor alles: kennis van die zaken.

Van waar bekomt het moederland en de Tweede Kamer hare kennis over Indie?

Natuurlijk van den Minister van Kolonien; deze van den Gouverneur Generaal, deze weder van directeuren, residenten, enz. De juistheid der beoordeelingen in het moederland gaat dus hand aan hand met de juistheid van de opgaven der Oost-Indische ambtenaren.

Waar de laatste iets te wenschen overlaat, moet de eerste noodwendig dwalen.

Ik beweer, dat dit vaak het geval is, ja, ik houd staande, dat dit meestal het geval is. Bijna had ik gezegd altijd...

Er heerscht namelijk in Indie een geest van... hoe zal ik het noemen?... Een geest van vergoêlijken, van schipperen, van eerbied voor Zijne Excellentie, die alle verschil van gevoelen met Zijne Excellentie tot een hors d'oeuvre maakt.

Ik verzeker u in officiele advyzen te hebben gelezen, na een considerans, die aanhaalde hoe Zijne Excellentie vroeger besliste in gelijksoortig geval:

‘Ik vermeen dus in den geest van uwe excellentie te handelen door te advyseren, enz.’.

[pagina 722]
[p. 722]

Ik laat nu daar, wat men hebbe te denken van Excellentien, die zoodanig advys niet terug zenden, ik constateer slechts, en zou curieuse voorbeelden van dien geest kunnen aanvoeren.

Hieruit volgen onjuiste opgaven, partant: onjuiste oordeelvellingen in de Tweede Kamer.

Ik ben voor de handhaving van het bijna onbeperkt gezag van den landvoogd in Indie. Ik zoude verlangen, dat ieder hem diepen eerbied betoone...

Maar ik ben er tegen, dat men dien eerbied uite in... onwaarheden.

En daarom geloof ik dit te mogen vooropstellen als een vereischte in den nieuwen volksvertegenwoordiger: dat hij aandringe op waarheid in de berigten die uit Indie worden gegeven als données voor de beraadslagingen der Tweede Kamer.

Welke hoedanigheden er noodig zijn, om dat aandringen vruchtbaar te maken, is eene andere zaak, die hier nu niet behoeft te worden behandeld.

 

eduard douwes dekker, op verzoek eervol ontslagen Adsistent-Resident.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken