Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Het schouw-toneel der aertsche schepselen (1672)

Informatie terzijde

Titelpagina van Het schouw-toneel der aertsche schepselen
Afbeelding van Het schouw-toneel der aertsche schepselenToon afbeelding van titelpagina van Het schouw-toneel der aertsche schepselen

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (50.01 MB)

ebook (49.96 MB)

XML (0.86 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

non-fictie/aardrijkskunde-topografie


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Het schouw-toneel der aertsche schepselen

(1672)–J. van Hextor, P. Nijlandt–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Afbeeldende allerhande menschen, beesten, vogelen, visschen, &c. Met een beschrijvende haer gestalte, hoedanigheden, natuur, krachten, eygenschappen, en genegentheden; met 160 figuren


Vorige Volgende

Van de Luyaert.

DIt Dier heeft een rondt hooft, bykans als een Mensch, is van groote als onse middelbare Vossen, hebbende een korten hals, van twee of drie vingers langh, een spitse mont, die niet heel breedt is, tanden als een Lam, dewelcke niet seer scherp zijn, een gladde, zwarte, en verheve neus, kleyne zwarte en slaperige oogen, geen ooren, een stompe korte staert, op de wijse als een Suycker-broodt, aen yeder voet drie nagels, die uyt den witten geelachtigh zijn, en neerwaerts gebogen, opwaerts bochtigh, en onder hol: met welcke, het geene sy bevat hebben, soo vast houden, datse daer niet af te trecken zijn, ten zy datse alvoren doot zijn: dese drie klauwen aen yder poot staende, hebben de langhte van een Menschen vinger; hier mede op de bomen klauterende, komt daer niet weer af, voor dat het al 't lof heeft afgeknaeght.

Het geheele lijf is met hayr twee vingeren breedt bekleet, zijnde van asch-grauwe verwe, die van den Das gelijck, maer sachter met wit vermenght.

Het is een luy Dier, waer van het sijn naem bekomen heeft. Het eet aerde, en kruypt over de selve seer langhsaem voort: soo dat het een gantschen dagh kruypende, maer vijfthien treden voort gekroopen is: het geen dat het eet is weynigh, en kan somtijts wel twintigh dagen sonder eeten, op de bomen blijven, is seer zwack van gesicht.

Van dese soort is noch een ander,'t welk Lerius Hay noemt, 't heeft een aengesicht als een Aep, een ruyge vlockachtige huyt, ruyge beenen, aen yeder voet drie lange scherpe nagels, gevangen zijnde, wordt het lichtelijck tam.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken