Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Face au mur (1979)

Informatie terzijde

Titelpagina van Face au mur
Afbeelding van Face au murToon afbeelding van titelpagina van Face au mur

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (0.89 MB)

ebook (3.01 MB)

XML (0.33 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

non-fictie/autobiografie-memoires


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Face au mur

(1979)–Filip de Pillecyn–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

‘Dat is veranderd, madame,’

De kinderen der Septemberdagen zijn geboren, kinderen van verkrachte meisjes en vrouwen, kinderen van preutse dochters die blijk gaven van hun vaderlandse geestdrift volgens de regelen der erotiek, voortaan aanvaard in de codex der burgerlijke moraal. In binnen gesmokkelde gazetten lezen wij dat er vermanende stemmen opgaan over de zedelijke verwildering der jeugd; men spreekt met bezorgdheid over het ontzettende toenemen der geslachtsziekten; een hele jeugd die het verzet beoefende in swingclubs, is op het slechte pad. Wij vernemen niet of de kardinaal zijn vermanende stem in de beide landstalen reeds heeft laten horen; hij is een zwijgzame natuur en verheft alleen de stem als de bommen in de nabijheid van zijn verblijf vallen. Maar bij de bezoeken vernemen wij dat het communisme zijn verheven betekenis van tijdens de oorlog heeft verloren en opnieuw slecht is geworden. De kansel is weer in werking getreden. Hij heeft gezwegen in September en Mei en in vele parochies waar geplunderd en gefolterd is, heeft een pastoor of een onderpastoor er zijn plezier aan beleefd. Word wakker uit uw sluimer, geest van het christendom, want de Kerk weet opnieuw dat het communisme bestaat.

[pagina 92]
[p. 92]

— Ja madammeke, tijdens de oorlog was dat anders, moet ge verstaan

— Zeker, meneer pastoor, zeker, dat is allemaal navenant.

Dat was de tijd toen er geestelijken waren die zegden dat zij geen penitentie gaven als men een zwarte had neergeschoten; ook de zonde is een kwestie van klimaat. En een aalmoezenier vertelde mij dat er een ernstig debat was geweest om te weten of het al of niet toegelaten was iemand neer te schieten waarvan men vermoedde dat hij u zou kunnen verklikken hebben. Preventieve neerschieterij. Hij zegde niet wat het besluit van de beraadslaging was geweest. Hij deed mij denken aan de aalmoezenier die in 1917 op het front kwam verkondigen dat deserteren doodzonde was en een tijd nadien gelukkig en triomfantelijk kwam meedelen dat er twintig duizend Tsjechen waren gedeserteerd. Zoals ge ziet, ook in de zonde is alles navenant.

De soldaten die aan het Oostelijk front hebben gestreden, vernemen deze nieuwe herderlijke activiteit met bittere spot. Voor hun gesneuvelde kameraden moest de kerk worden opgeëist en een Duits legeraalmoezenier besteld om een lijkdienst op te dragen. Ook de zielen hebben een kleur.

Het zout der aarde heeft zijn kracht verloren.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken