Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Op de grens (1952)

Informatie terzijde

Titelpagina van Op de grens
Afbeelding van Op de grensToon afbeelding van titelpagina van Op de grens

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (1.86 MB)

Scans (23.54 MB)

XML (0.48 MB)

tekstbestand






Editeur

Rob Nieuwenhuys



Genre

proza
non-fictie

Subgenre

non-fictie/brieven
kroniek
verhalen


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Op de grens

(1952)–Willem Walraven–rechtenstatus Auteursrecht onbekend

Vorige Volgende
[pagina 51]
[p. 51]

Brieffragmenten

[pagina 53]
[p. 53]

Brieffragmenten

Meer nog dan een schrijver van artikelen en novellen was Walraven een geboren briefschrijver. Hij had eenmaal een grote behoefte zich te uiten - zijn brieven-zelf getuigen hiervan - maar zowel in zijn werk voor de krant als in zijn ‘scheppend werk’ voor ‘De Fakkel’ voelde hij zich telkens geremd. Hij moest altijd bedacht zijn niet teveel te zeggen (‘Er is altijd een groep die zich gekwetst kan voelen,’ schreef hij, ‘dat is erg jammer’), hij kon niet te persoonlijk zijn, niet onbevangen en argeloos genoeg. Alleen in brieven - en vooral aan mensen waarvan hij meende te mogen verwachten dat ze hem begrepen - was hij in staat zich te laten gaan in zijn ‘eeuwige behoefte (mij-) zichzelf te horen dazen’. Voor een spontaan talent als dat van Walraven betekende dit veel, heel veel zelfs: het bepaalde de hoedanigheid van zijn werk.

Behalve één losse brief aan E. du Perron van 29 April 1940, die nog na de capitulatie van Nederland en Du Perron's dood werd besteld, en daarom de enig bewaarde brief is, omdat Du Perron in de Meidagen van 1940 zijn gehele correspondentie heeft verbrand, zijn er van Walraven vijf bundels brieven bekend:

 

1.aan zijn broer Jaap te Flakkee. De briefwisseling loopt van 1921 tot 1935;
2.aan zijn zuster en zwager te Utrecht van eind 1938 tot midden Augustus 1939;
3.aan F. Schamhardt, van 1938 tot 1940;
4.aan J.H.W. Veenstra, destijds redacteur van ‘De Indische Courant’. De brieven lopen van Januari 1941 tot kort vóór het uitbreken van de Pacific-oorlog (December 1941);
5.aan R. Nieuwenhwys, in dezelfde tijd één van de redacteuren van ‘De Fakkel’, lopende van Maart tot December 1941.

 

In het April-nummer 1949 van het letterkundig maandblad ‘Criterium’ verscheen een ruime bloemlezing uit de brieven van Walraven, hoofdzakelijk geput uit de onder 1 genoemde bundel. Om doublures te voorkomen, is hier voornamelijk een keuze gedaan uit de andere bundels, in het bijzonder uit

[pagina 54]
[p. 54]

de bundels 4 en 5. Slechts daar waar het beeld van Walraven kon worden verduidelijkt heb ik uit de eerste bundel geput en er daarbij zorg voor gedragen, geen fragmenten te kiezen die reeds eerder in ‘Criterium’ waren afgedrukt.

Om verschillende redenen bleek het niet mogelijk en ook niet wenselijk de brieven in hun geheel af te drukken. In deze fragmenten is door een indeling naar onderwerpen en door verband te leggen met gedrukte publicaties, getracht een zekere eenheid aan te brengen.

De fragmenten zijn niet volledig gedateerd, wel van een jaartal voorzien.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken