Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
West-Vlaanderen. Jaargang 4 (1955)

Informatie terzijde

Titelpagina van West-Vlaanderen. Jaargang 4
Afbeelding van West-Vlaanderen. Jaargang 4Toon afbeelding van titelpagina van West-Vlaanderen. Jaargang 4

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (32.30 MB)

Scans (438.75 MB)

ebook (39.01 MB)

XML (1.13 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie
sec - letterkunde

Subgenre

tijdschrift / jaarboek
non-fictie/kunstgeschiedenis
non-fictie/muziek-ballet-toneel-film-tv


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

West-Vlaanderen. Jaargang 4

(1955)– [tijdschrift] Vlaanderen. Kunsttijdschrift–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

Personalia

* E.H. Camiel Bleusé, houdt een tentoonstelling van zijn schilderijen en Boetseerwerken in de zaal van de Kappaert te Zwevegem, ten bate van deze zaal, van 23 april tot 2 mei.

 

* Kunstschilder Alfons Blomme is begin mei te New-York aangekomen, op weg naar Los Angeles waar hij een tentoonstelling houden zal.

 

* De Bonner Buchgemeinde bestond in februari 1955 dertig jaar; wij ontvingen naar aanleiding van die verjaring een verzorgde catalogus van deze uitgeversmaatschappij die reeds zovele werken van Vlaamse auteurs aan het Duitse publiek heeft voorgesteld. Wij vernoemen hier speciaal de Duitse vertaling van ‘Maria, mijn moeder’ van F.R. Boschvogel, en ‘Iseland, Iseland’ van Fred Germonprez, die in de jongste maanden verschenen.

 

* In de reeks ‘Historische verhalen voor de jeugd’ uitgegeven door De Sikkel, Antwerpen, verscheen van de hand van F.R. Boschvogel: In dienst van de Hertog.

 

* Van Marc Braet uit St Kruis verschenen vroeger reeds de bundels gedichten: Achttien stappen in de storm; Vrede en Bagatellen. Voor enkele weken verscheen nu een nieuwe bundel Tussen gisteren en vandaag, tien gedichten aan moeder. In eigen beheer: Sparrenstraat, 11, St Kruis-Brugge.

 

* Antoon Carette, die de productie-leiding in handen heeft van de ‘Orionfilms’, is begonnen met de aanmaak van een nieuwe film over de ‘Vlaanderse kloskant’. Zaterdag 16 april werden de camera's in gang gezet door de heer A.M. Botte, voorzitter van het Uitvoerend comité van de internationale kanttentoonstelling. De onderneming van deze film staat onder de hoge bescherming van de heer gouverneur van West-Vlaanderen.

De opnamen zullen ongeveer tot einde mei duren. Cameraman is Paul Defru, die de laatste Vander Heyden-films opgenomen heeft. Filmregie: J. Henvaux en klankopname: André Notte. Voor grime en kapsel werd beroep gedaan op Daniel Bernaert uit Eernegem. Commentaar bij de film wordt verzorgd door Julien Van Belle. Juffrouw Dora Rommelaere, fungeert als technisch raadgeefster.

Wij vernemen nog dat de vorige film ‘De Legende van de Brugse Zwanen’ door de vereniging van de Belgische filmproducenten aangeduid werd om als voorbeeld van Belgische documentaire film vertoond te worden op het internationaal filmfestival te Berlijn, dat begin juni aanvangt.

 

* In een reeks meisjesboeken, uitgegeven door Van Melle te Gent verscheen een nieuw werk van Felix Dalle: Een heel gewoon geval. Door de uitgeverij Van Melle te Gent wordt inzage gevraagd van nieuwe Vlaamse handschriften voor jeugdboeken.

 

* Van 1 september af, zal een reizend toneelgezelschap, onder leiding van de Westvlaamse acteur Etienne Debel, van de K.V.S. te Brussel, in de voornaamste steden van het Vlaamse land optreden. Naar het voorbeeld van het Vlaamse Volkstoneel, van de Franse Centres Dramatiques, Théatre National Populaire, e.a. zal de groep zich hoofdzakelijk wijden aan de zuivere theaterkunst en benevens werk van Nederlandse auteurs, een reeks klassieke spelen vertolken. Het secretariaat is gevestigd te Brussel, Steenstraat 18.

 

* Raf De Clercq gaf zijn eerste roman uit Het spel der ongebondenheid, bij de Clauwaert te Leuven.

 

* Zoals telkenjare richtte het ministerie van Economische Zaken ter gelegenheid van de internationale jaarbeurs van Brussel van 24 april tot 10 mei een speciaal paviljoen in, bij de ingang van paleis 8, teneinde het ‘nieuwe vormen-meubel’ in België te beoordelen. De gebroeders Defour uit Hooglede kwamen dit jaar in aanmerking om een gedeelte van dit paviljoen in te richten. Dezelfde ensembliers hebben op uitnodiging, de volledige middelwoning in de bouwbeurs van Brussel, van 12 tot 27 maart ingericht, hetzij woon- en eetkamer en twee slaapkamers.

[pagina 143]
[p. 143]

* Van de hand van dichter Karel Dekandelaere verscheen een bundel Maria (57 blz) met een tekening van Anto Diez.

 

* In onze vorige aflevering hebben wij gesignaleerd dat dr A. Devos een vertaling verzorgde van het boek van L.E. Neame: Wit Afrika, een werk dat een gefundeerd oordeel formuleert over het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika. Wij hebben toen niet vermeld dat het boek werd uitgegeven door Wiek-Op, Brugge.

 

* Dr Alin Janssens de Bisthoven, lid van onze redactieraad en directeur voor kunst en kultuur van de stad Brugge, heeft op 16 april te Brugge een belangrijke voordracht gehouden over de Brugse kunstschilder Jan-Antoon Garemijn (1712-1799). Deze zomer wordt het werk van deze kunstenaar te Brugge tentoongesteld samen met beeldhouwwerk van Pieter Pepers (1730-1785) en met kunstaardewerk van Hendrik Pullinx (1681-1781).

Tevens werd onder het impuls van dr Janssens de Bisthoven de oostelijke vleugel van het Gruuthuuse museum te Brugge vernieuwd en op 3 april voor het publiek opengesteld.

 

* De operette Het meisje van Damme, van Willy Ostyn werd door Radio Kortrijk uitgezonden op 7 mei.

 

* Van de betreurde Willem Putman verscheen posthuum bij Vink te Antwerpen Wat nu Marilou? De laatste twee hoofdstukken schreef zijn dochter Yolande.

 

* Het oratorio Maria van Baron Joz. Ryelandt werd uitgevoerd onder leiding van Maurits Denaux, met het koor Singhet ende weset vro, in de Stadschouwburg te Kortrijk op 6 mei, en uitgezonden door Zender Brussel.

 

* Deze maand verschijnt van de hand van Louis Sourie een studie getiteld Albrecht Rodenbach - 1856-1956 (27 × 21 cm), 96 blz. Het gaat hier niet zozeer om een biografie van Rodenbach, maar eerder om een ontleding van zijn bijzonderste gedichten, die met uitvoerige nota's worden opgenomen. Prijs in de handel: 45 fr.

 

* Beeldhouwer André Taeckens uit Torhout heeft een ‘Calvarie’ gebeeldhouwd die op 27 maart 1955 werd opgericht op een kruispunt te Assebroek bij Brugge. Anderzijds zal binnenkort op het gebouw van de regentenschool te Torhout een beeld worden geplaatst van J.B. de la Salle, eveneens een werk van deze beeldhouwer.

 

* Lia Timmermans las op 29 april voor uit haar werk Mijn Vader voor de micro van N.I.R. Brussel.

 

* Zopas zijn twee nieuwe fonoplaten verschenen (Plaat Cobedi) met Brugse beiaardmuziek, gespeeld door Eugeen Uten, stadsbeiaardier te Brugge: Preludium in sol van Jef Denijn; Wiegelied van Mozart; Klokkendansje van Staf Nees; en Träumerei van Schumann.

 

* Remi Van Duyn regisseerde onlangs De trouweloze wereld van Bert Peleman te Kortrijk en te St Niklaas; Een inspecteur voor U van Priestley te Hooglede; Grote Griezel van Michel de Ghelderode te Gent (prijs van regie van de provincie Oost-Vlaanderen); Mijn zonen allemaal van Arthur Miller te Oostrozebeke; De rechtvaardige keizer van André Demedts te Roeselare.

 

* Te Zwevegem zal op 15 mei e.k. een stoet opstappen waarin de voornaamste historische, religieuse en kulturele gebeurtenissen van de gemeente worden uitgebeeld. Het slot van de stoet vertolkt de vreugde van de arbeid, dit naar aanleiding van de 75ste verjaring van de stichting van de firma Bekaert. Het ontwerp en de regie zijn in handen van Antoon Vander Plaetse.

 

* In de Noordnederlandse bladen verschenen enthousiaste artikels naar aanleiding van een tournee door de Westvlaamse voordrachtkunstenaar Antoon Vander Plaetse.

 

* In de herfst 1955 zal bij de uitgeverij Lannoo een boek over Cyriel Verschaeve verschijnen, getiteld De Kapelaan van Al-

[pagina 144]
[p. 144]

veringem. Uit zijn rijke documentatie - verschenen werk, archiefstukken, 300 brieven - zal Antoon Vander Plaetse een levensbeeld van de dichter samenstellen en vooral de mens Verschaeve zelf laten spreken.

 

* Tijdens een literaire avond ingericht te Gent op 26 april sprak Lia Timmermans over Felix Timmermans. Antoon Vander Plaetse las fragmenten voor uit Adagio, Pallieter, en andere werken, terwijl Fred Germonprez beide sprekers inleidde.

 

* Het comité voor artistieke werking (C.A.W.) te Antwerpen heeft de Brugse kunstschilder Adriaan Vandewalle uitgenodigd te exposeren in de zaal Meir tijdens het seizoen 1955-1956.

 

* Binnenkort verschijnt bij Standaard-Boekhandel een nieuwe bundel gedichten De gave Cimbel van de hand van Arthur Verthé, C.I.C.M.P.G. Buckinx schreef een woord vooraf voor deze bundel, terwijl de illustratie van de hand is van Arno Brys.

Pater Verthé heeft eveneens het scenario beëindigd voor een nieuwe koloniale film De liefde haalt het terwijl hij als secretaris van het Davidsfonds Belgisch Congo een aanzienlijk aandeel had in de oprichting van de prijs voor een koloniale roman (50.000 F) en van een opstelprijskamp voor blanke studerende jeugd in de kolonie.

 

* In de loop van de winter 1954-1955 werd door het A.W.T. te Brugge een cursussencyclus ingericht voor de Westvlaamse toneelliefhebbers. Wij hebben daar trouwens t.z.t. over bericht. Het initiatief kende succes, ofschoon een groter opkomst van de toneelmensen zelf wel gewenst ware geweest.

Thans verscheen een rijkgeillustreerde brochure over deze dagen, die alle referaten bevat en de besluiten weergeeft van deze cursussen. Deze brochure kwam tot stand onder het impuls van de h. Juliaan Declercq, de redactiesecretaris van ‘Toneelecho’, die overigens zelf aan de basis lag van deze reeks lessen. In deze brochure vinden wij een ‘woord vooraf’ van Louis Sourie, een ‘ten geleide’ van Juliaan Declercq, en dan de volledige tekst van alle lessen. Deze lessen werden gegeven door de h. Paul Rock (Wezen en methodes van de volksopleiding); de h. Marcel Sercu (Stijl en voornaamheid bij onze toneelverenigingen); de h. dr M. Grypdonck (de actuele geestesstromingen en hun invloed op de kunst en het theater); de h. Carlos Van Lanckere (wanneer is een toneelvoorstelling technisch gaaf, homogeen en artistiek verantwoord?); de h. Antoon Vander Plaetse (Voordrachtkunst); de h. Paul Rumes (Het belang van de toneelopleiding in verband met film en televisie); de h. Herman Van der Meulen (de studie bij het uitbeelden van een toneelpersonage); de h. Antoon Vander Plaetse (regie, decor en karakterontleding); de h. Fred Engelen (Belichting en stemvorming); de h. Maurits Balfoort (Enscenering, kostumering en gelaatsuitdrukking); de h. Antoon Vander Plaetse (welke factoren bepalen de degelijkheid van een goede toneelvoorstelling?); de h. Marcel Boey (A.B.N. ook op het toneel); de h. Piet Savenberg (Individueel- en samenspel); de h. Henry Bouckaert (Wat verlangen wij van het Nationaal Toneel van België?); de h. Prof. Dr P. De Keyser (Ridderromantiek en abele spelen); de h. Michel Van Vlaenderen (Regiemogelijkheden bij de opvoering van de abele spelen); en de h. Carlos Detremmerie (Grimeerkunst).

Deze werkelijke interessante brochure is te verkrijgen op adres Juliaan Declercq, Steenweg op Torhout. 91 D, St Andries-Brugge.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken