Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Verhandelinge van de opvoedinge en ziekten der kinderen (1684)

Informatie terzijde

Titelpagina van Verhandelinge van de opvoedinge en ziekten der kinderen
Afbeelding van Verhandelinge van de opvoedinge en ziekten der kinderenToon afbeelding van titelpagina van Verhandelinge van de opvoedinge en ziekten der kinderen

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (2.57 MB)

ebook (5.06 MB)

XML (0.44 MB)

tekstbestand






Genre

non-fictie

Subgenre

non-fictie/natuurwetenschappen/geneeskunde


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Verhandelinge van de opvoedinge en ziekten der kinderen

(1684)–Steven Blankaart–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende

Een-en-twintigste Aanmerkinge. Water-zucht in een Kind.

SEeker Kind van acht jaaren, lange een derdendaagse Koors gehad hebbende, werd eindelijk heel dik over het gansche lichaam, zoo dat'er de Putten in blijven staan, al waar men geduwt heeft; Is ook zeer dorstig.

[pagina 317]
[p. 317]

I.

Het bloed van dit Kind lange door de Koors zijn krachten quyt geraakt zijnde, is het bloed eindelijk van zijn Sal Volatile berooft geworden, zoo dat het de ordinare veranderingen niet en heeft gehad gelijk het in de gesonde stand geschied, by gevolg dik geworden, zoodanig dat het door zijn lymigheid door de kliertjes des huids en pijpjes van de andere deelen niet dan zeer traag komt te passeren; Deze kliertjes dan van zodanigen vogt vervult werdende, en meerder ontfangende als'er uit loopt, moet noodsakelijk volgen dat die kliertjes, pijpjes oft buisjes uitzetten, waar door ook de gansche machine des lichaams verdikt en bol werd, datwe gemeenlijk een Water-zucht noemen over het gansche lichaam, oft anders Anasarca Leucophlegmatica gezegt.

II.

De dorst komt mede anders nergens van daan als dat de vogten te dik en te lymig zijn, van het bloed door de klieren van de mond niet en konne gescheiden werden. Van gelijken gaat het met het wateren, dat gemeenlijk zeer weinig is, alleen, zeg ik, dat het te dik is, en door de Nier-kliertjes niet kan afgescheiden werden.

III.

De lyder zoo zuchtig zijnde, liet ik dagelijks om de taaye vogten te verdunnen, niet anders

[pagina 318]
[p. 318]

gebruiken als de Allium in Lacte dulci gekookt, met welke hy twee of drie weeken continueerde, en is allenxkens dunder geworden. Voorts liet ik hem voor den dorst zo veel Theé drinken dat hy sweete: Ook heeft hy om de 2 of 3. daagen een half Scrupel van het Diascordium Sylvii gebruikt om te sweeten, dat hem zeer wel bequam.

IV.

Wat de Look doen kan en hoe nut hy is hebben we te voren gelaudeert, en we sien weder zijn goede krachten en effecten in de Waterzugt, dat mede nergens anders van daan komt, dan van zijn Sal Volatile Oleosum, die bequaam is de slym t'ontbinden en te verdunnen.

V.

In zijn Levens-manier, liet ik hem in een zeer warme kamer brengen, op dat d'uiterlijke koude, 't gene we door onze Middelen hadden aangewonnen, niet zoude doen veragteren. Van zout, zuur en al wat slym bybrengt, liet ik hem af houden en in geenderlei wijze gebruiken; Hy nuttigde dagelijks jong Vleis gestooft, dat vol vlug zout is, en bequaam de slym en 't geen in onse sappen zuur is te vermeesteren. Visch liet ik hem niet genutten, want die vol slym is, uitgenomen weinige. Met zijn Speel-jongetjes, zoo het hem geluste, liet ik hem binnens huis spelen om hem wat te oefenen, want de bewe-

[pagina 319]
[p. 319]

ginge der vogten is voordeelig aan de Genesinge, behalven de Theé, liet ik hem ook wat Spaanse Wyn dagelijks drinken, om de verstyfde en verkoude sappen wat te verwarmen en by gevolg vloeybaarder te maken.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken