Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Het koninkrijk IJmond. Ba Kuku-Ba Buba. Een oraal koningsdrama in vijf bedrijven (1985)

Informatie terzijde

Titelpagina van Het koninkrijk IJmond. Ba Kuku-Ba Buba. Een oraal koningsdrama in vijf bedrijven
Afbeelding van Het koninkrijk IJmond. Ba Kuku-Ba Buba. Een oraal koningsdrama in vijf bedrijvenToon afbeelding van titelpagina van Het koninkrijk IJmond. Ba Kuku-Ba Buba. Een oraal koningsdrama in vijf bedrijven

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (0.81 MB)

Scans (19.05 MB)

XML (0.34 MB)

tekstbestand






Genre

drama

Subgenre

toneeltekst (modern)


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Het koninkrijk IJmond. Ba Kuku-Ba Buba. Een oraal koningsdrama in vijf bedrijven

(1985)–Edgar Cairo–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 17]
[p. 17]

Nawoord I

Toen dit werk, mèt inleiding en al, bij de zetter lag, kreeg ik onverwachts toch nog een telefoontje. Of ik mijn artikel over De Negers wilde afstaan voor opname in het theaterblad Toneel Theatraal. Dat heb ik inmiddels gedaan. Toch is het artikel in deze totale inleiding blijven staan, met liefst nog een nawoord erbij.

Aan wie de goede daad te danken is dat ik gebeld ben blijft mij duister. Dankbaarheid uiteraard. De blanke is ook weer niet zo slecht als ik denk, spotten we maar. Serieuzer: bij de krant is waarschijnlijk elke mogelijkheid afgetast om het artikel te plaatsen. Is mijn bittere woord, op de voorgaande en de volgende pagina's rijkelijk gestrooid, dan niet meer terecht?

Ja hoor! Het gaat niet om een incident of een meevaller. De aangehaalde voorbeelden van (Volks)krant en omroep (NCRV) kan ik met groot gemak uitbreiden. Het parool lijkt steeds: vóór ons, óver ons, maar zonder ons! En als we meetellen, dan is het niet op gelijke voet, maar als ‘zoveelste tweederangsmeewerker’ of ‘geïnterviewde’ of ‘informant’, noem maar op.

Om nu voor eens en altijd duidelijk te maken wat ik bedoel: het Europese jeugdjaar is begonnen. Zaterdag 5 januari 1985: groot eurovisie-konsert op de televisie, tot 's nachts halfdrie. De jeugd heeft de toekomst, niewaar dang? En vooral de Europese! Ik heb met ze te doen! Euro-konsert! Blanke groep na blanke groep paradeert áán. Tel de zwartjes no? Tel de migranten, no? Tel de donkerhuidigen met paspoorten uit Europese landen! Waarlijk, de invloed van het weer, de sneeuw, die over deze landen valt en valt op dit moment, zeg ik maar. Wat alles is vlekkeloos... wit, op 'n paar plekjes na. En indien mijn zwartgallige somberhartigheid me verhindert om te zien dat er heus niet alleen blankgepigmenteerde mensenwaar voor het maken van muziek werd aangedragen, roep ik meer dan opgevrolijkt: okee! vergeet die huidkwestie! kijk dan naar de rol die de zwarthuiden mochten staan spelen! Zwarte artiesten, vooral muzi-

[pagina 18]
[p. 18]

kanten, hebben altijd al mogen meedoen, dus dat is het punt niet. Kijk naar Amerika ten tijde van de grootste diskriminatie! Kijk naar Zuid-Afrika! In het dagelijkse leven zien we genoeg zwarten in videoclips hun mars schudden. Dat anderen dan zijzelf de grote financiële pret van hún muziek hebben is al erg genoeg. Maar blijkbaar zijn ze alleen goed genoeg voor kommerciële uitbuiting. Want - en nu komt het - op het moment dat Europa vertegenwoordigd moet worden tellen andere normen. Dan is Europa ineens weer zoveel mogelijk blank, nee, wítwit! Waarlijk, deze (schijn)apartheid zal Europa nog lang onder de neus worden gewreven als haar eigen nieuwerwetse raciale stankmenu! Ayi!

Maar deze inleiding omvat gelukkig meer dan bittergal spuien. Er wordt heel veel gerept, meer dan elders, over zwarte kultuur. En blijkbaar ben ik niet de enige die daarover zich drukmaakt, die zich als het ware daarover dagelijks met brakwater voedt. Niet voor niets haal ik in dat kader hier een zwarte briefschrijfster aan, die zei:

‘Goed dat je het luid en duidelijk aangeeft over vervreemding; alleen ben ik bang dat black is beautiful een modewoord zal blijven wat het zwart zijn ontkracht, verminkt.’

Ik had het weer eens gehad over ons, zwarten. Over eigen kultuur, kultuurgedrag, negerkultuurgedrag. De zwarte kultuur waar altijd zo breedsmoelig over wordt gerept wordt helaas nog altijd, nog eeuwig & altijd, door ons, negers zelf, onderdrukt.

Zoals iemand het in een van de vele diskussies die ik daarover voerde zei: ‘Wat wil je eigenlijk? Om te laten zien wat negerkultuur is moet je een heleboel zwarte mensen, ook artiesten, helemaal opnieuw ombouwen. Want ze hebben wat neger in ze is permanent onderdrukt, zijn er zelfs niet aan toegekomen. Dan hoe wil je dat ze zich echt zwart gedragen?’

Nou, dat is dus eksakt datgene waar ik het letterlijk boekenlang over heb gehad!

Waarom deze lange inleiding met al die, vaak bittere, kritiek op de (zogenaamd) zwarte kultuur en de uitdragers daarvan?

[pagina 19]
[p. 19]

Eén van de grote misvattingen van deze eeuw-der-minderheden is, dat we vreselijk lief moeten zijn tegenover elkaar. Zo lief, dat we van eensgezinde liefheid elkaar grootscheeps fo de gek houwen. Natuurlijk, eenheid moet er zijn, we móeten elkaar vinden. Maar de bikkelharde kritiek moet er ook zijn, kritiek die ons moet verder helpen. De kans is natuurlijk stervensgroot dat alle nadruk op de negatieve elementen komt te liggen en niet op wat er (behoorlijk) goed gaat. Ik zeg dan: het gaat om een soort zelfhervindingsproces van de anderskulturelen (de zwarte kultuur), waarbij het woord ‘reiniging’ of ‘zelfreiniging’ (dus letterlijk het met zichzelf in het reine komen) vooropstaat. Niet voor niets beperk ik mij tot de zwarte kultuur, hoewel ik weet dat minderhedenkultuur bepaald méér is dan dat alleen. Dan bedoel ik dat er ook Turken zijn, Marokkanen, maar ook Surinaamse bosnegers, Hindoestanen enz. En dan bedoel ik ook, dat we samen met z'n allen als minderheden beslist veel meer zijn dan de bekende klisjee's van gastarbeiders, drugsfiguur etc.

Vandaar dat ik met een ander, welbekend klisjee als antikreet roep: minderheden aller landen, verenigt u! Verenigt u en breek dat stomme beeld wat ze van ons hebben.

Want als het moet helpen we desnoods de roomblanke Europese maagd van haar schijnheiligheid af om haar te konfronteren met het nieuwe gemengdbloedige kind dat zij - hoe wonderbaarlijk! - reeds bezig is te baren met de geveinsde onschuld van Roodkapje. Dit keer zal de zwarte wolf haar meer dan stenen geven, geloof me!


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken