Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De briefwisseling tussen P.N. van Eyck en Albert Verwey. Deel 1: juli1904-april 1914 (1988)

Informatie terzijde

Titelpagina van De briefwisseling tussen P.N. van Eyck en Albert Verwey. Deel 1: juli1904-april 1914
Afbeelding van De briefwisseling tussen P.N. van Eyck en Albert Verwey. Deel 1: juli1904-april 1914Toon afbeelding van titelpagina van De briefwisseling tussen P.N. van Eyck en Albert Verwey. Deel 1: juli1904-april 1914

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (9.60 MB)

Scans (27.87 MB)

XML (2.06 MB)

tekstbestand






Editeur

H.A. Wage



Genre

sec - letterkunde

Subgenre

non-fictie/brieven


In samenwerking met:

(opent in nieuw venster)

© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De briefwisseling tussen P.N. van Eyck en Albert Verwey. Deel 1: juli1904-april 1914

(1988)–P.N. van Eyck, Albert Verwey–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 49]
[p. 49]

18.
Brief
.

U.B.A. Verwey X.52

Den Weled.geb.Heer, den Heer Albert Verwey
Noordwijk aan Zee

Hooggeachte Heer,

Hierbij heb ik de eer en het genoegen U een artikeltje toe te zenden over de sonnetten van ShakespeareGa naar voetnoot53: het is de U hoogst waarschijnlijk[e?] onbekende opvatting van WildeGa naar voetnoot54, door mij met een enkel argument vermeerderd, die ik onder de aandacht der letterkundigen wilde brengen.

Ook ben ik zeker, dat U haar met de grootste belangstelling zult lezen en houd mij overtuigd, dat U het voor plaatsing interessant genoeg zult vinden. Voor alle vragen geeft zij een rationeel antwoord en zij maakt eindelijk een ongestoord lezen van die mooie verzen mogelijk.

Het is mij ook aangenaam U dit te kunnen zenden, omdat U het misschien niet bezwaarlijk zult vinden, naast mijn verzen, wanneer het goed is, ook wat proza op te nemen. Zoo, zonder overlading, ben ik dan in staat wat meer in Uw tijdschrift te schrijven. Ook hierom voornamelijk ben ik blijde dit te kunnen zenden. Door het feit, dat U mij in veel en veel langer niet geantwoord hebt, dan te voren, ben ik eenigszins bevreesd geworden, dat ik U met het een of ander onaangenaam mocht hebben aangedaan. Het is nergens mijn doel geweest, natuurlijk, en het zou mij uiterst pijnlijk zijn, U die mij zoozeer tegemoet gekomen zijt, onwillens tegen mij te hebben ingenomen. Ik hoop dat ik U bij de blootlegging mijner financieele zorgen, niet de meening heb gegeven, als zou ik van mijn kunst een geldzaak maken. - ik meende het aan U te mogen schrijven en van U, zoo het mógelijk was, eenige hulp te kunnen verwachten. Mijn productie is van zichzelve overvloedig genoeg, en ik kweek geen kunstmatige inspiratie.

Ik wilde U vragen, of in het Julinummer wellicht werk van mij geplaatst zou kunnen wordenGa naar voetnoot55. U weet niet, uit welk een verlegenheid mij dit helpen zou. Van mijn onmisbare bijdrage voor 1 Juli ontbreekt mij nog een ƒ.25,- Zoudt U mij niet eens

[pagina 50]
[p. 50]

willen schrijven? Ik hoop, dat U mij dit verzoek niet ten kwade duiden zult; er is eenige noodzaak toe. Heden ontving ik een briefkaart van de XXste Eeuw, dat mij van een prozaverhaal, verleden jaar Augustus aangenomen, geen voorschot gegeven kan worden.

Het loopt mij dus niet mee.Ga naar voetnoot56

Na beleefde groeten verblijf ik inmiddels
met de meeste Hoogacht.
Uw dw.
P.N. van Eyck

Columbusstraat 223, Haag
19 Mei '08

voetnoot53
Deze tekst is voor het eerst gepubliceerd in het V.W., 3, pp. 86-102, Amsterdam 1959. Het originele handschrift dateert van 17 mei 1908. De tekst staat in Boek VI, p. 18 vlg. Een door mevrouw N. van Eyck-Benjamins gecopieerd exemplaar berust in het Letterkundig Museum en Documentatiecentrum.
voetnoot54
Oscar Wilde publiceerde in het julinummer van 1889 in Blackwood's Edinburgh Magazine op de pp. 1-21 een verhalende bijdrage over Shakespeares sonnetten onder de titel The Portrait of Mr. W.H. Van een ‘privately printed’ tekst werden 200 ex. onder een beperkt publiek verspreid. Het essay werd wat nader uitgewerkt en zou - zo werd tegen het einde van 1893 meegedeeld - weldra verschijnen. Op 5 april 1895 werd Wilde gearresteerd. Het manuscript dat de uitgever hem teruggezonden moet hebben, is voorzover mij bekend, niet teruggevonden.
voetnoot55
In het julinummer van De Beweging werden de vier gedichten geplaatst die in noot 37 bij nr. 13 zijn genoemd.
voetnoot56
Dit prozaverhaal, Een Gang naar de Vreugde, was volgens Van Eyck door de redacteur Lodewijk van Deyssel voor De XXe Eeuw aanvaard, maar werd nooit gepubliceerd.

Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken

Over het gehele werk

titels

  • over Uren met Platoon

  • over De getooide doolhof

  • over Het ronde perk

  • over Uitzichten


auteurs

  • over Paul Cronheim

  • over J.C. Bloem

  • over Nine van der Schaaf

  • over [tijdschrift] Beweging, De

  • over P.C. Boutens

  • over Stefan George

  • over Geerten Gossaert

  • over Jan Greshoff

  • over Willem Kloos

  • over Aart van der Leeuw


landen

  • Italië


Over dit hoofdstuk/artikel

datums

  • 19 mei 1908