Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
De jacht op de spiegel (1952)

Informatie terzijde

Titelpagina van De jacht op de spiegel
Afbeelding van De jacht op de spiegelToon afbeelding van titelpagina van De jacht op de spiegel

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (0.84 MB)

Scans (28.60 MB)

XML (0.30 MB)

tekstbestand






Genre

proza
jeugdliteratuur

Subgenre

roman


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

De jacht op de spiegel

(1952)–HenriĆ«tte van Eyk–rechtenstatus Auteursrecht onbekend

Vorige Volgende
[pagina 81]
[p. 81]

XIV

Jock en Marlotje waren helemaal verdrietig toen ze het Koninklijk Besluit hadden aangehoord. Het was toch immers de bedoeling geweest, dat Jock iederéén in de spiegel zou laten kijken... En nu wilde Hans II die spiegel wegmoffelen in zijn paleis.

‘Koning...’ stotterde de jongen. ‘Zoudt u hem dan misschien willen ophangen aan de buitenmuur...?’

‘Je mag blij zijn, dat ik jou niet ophang aan de buitenmuur!’ riep Hans II. Toen schoot hem iets te binnen. Hij keek Jock aan en knikte een paar keer heel nadrukkelijk.

‘Ik zal je eens wat vertellen, jongetje... Gooi eerst dat malle geweer in de prullenmand daar achter je. - Goed zo! - Na dan, ik heb een plan...’

‘Ik heb óók een plan...’ begon Jock, maar verder kwam hij niet, want de koning schoot ineens weer woedend uit zijn slof; hij schreeuwde om stilte en beukte zo hard met zijn scepter op tafel, dat de zoutvaatjes en bloemvazen stonden te huppelen en iedereen in de ontbijtzaal in de houding sprong van schrik.

Maar Hans II was een eigenaardig iemand: zo boos, en zo goed. Hij leek op de zomerhemel, 't ene ogenblik stralend, het andere vol dreigende donderwolken. Het is eigenlijk wel te begrijpen, dat hij - met al dat heen en weer geslinger tussen boos en goed, en goed en boos - niet veel energie meer overhield voor regeringszaken. Alles bij elkaar was hij dan ook een onbeduidend mannetje en een koning van niets. Wat dat betreft aardde Hans II allesbehalve naar

[pagina 82]
[p. 82]

zijn roemruchte grootvader, Hans I, die het spiegelgevaar niet alleen bestreden had in eigen land, maar die ook met zijn leger minder verlichte volkeren te vuur en te zwaard tot rede placht te brengen, en die tenslotte zijn hoofd verloor in de slag van Sanctabom. Zelfs zijn vader, Joachim de Goede, moest veel flinker zijn geweest. Die had eens een spiegeltje, van de sluikhandel afkomstig, met de blote vuist stukgeslagen.

Gewoontegetrouw werd Hans II na zijn boze bui meteen weer goed. Hij liet zijn ogen met welgevallen glijden over Jock, Marlotje, de agent en de lakeien, en knikte tevreden.

‘Wees maar niet bang. Ik zal jullie niet bijten.’ Hij glimlachte mild, zette zijn scepter in het - speciaal voor dat ding gemaakte - standaardje naast zijn stoel, plantte zijn ellebogen op tafel, en begon op gemoedelijke wijze zijn plan uiteen te zetten.

De persoon van de maan, die zonder vergunning het land was binnengevallen met een spiegel, en die door zijn onverstandig optreden deze spiegel in de onbevoegde handen van een roverhoofdman had gespeeld, moest er voor zorgen, dat hij die spiegel weer terug kreeg.

Jock knikte ijverig.

‘Het doet me genoegen,’ zei de koning, ‘dat je de juistheid van mijn woorden inziet. Want kijk eens, in mijn Koninklijk Besluit staat nu wel dat hij, die de spiegel in ongeschonden staat aflevert aan het paleis, zal worden beloond met een lijfrente, een gebraden kip en een fiets van rood emaille, maar stel dat geen van mijn onderdanen zin heeft in een lijfrente, een kip of

[pagina 83]
[p. 83]

een fiets... Wat dan? Dan blijft de spiegel in het rovershol van Dolle Dorus! Hebben onze vaderen dáárvoor geleden en gestreden! Hans I zou zich omkeren in zijn praalgraf, en Joachim de Goede zou zich schamen voor mij, zijn zoon. De omstandigheden verplichten mij het wisse voor het onwisse te nemen, en daarom beveel ik jou, persoon van de maan, om naar de Kale Bergen te gaan, de spiegel te bemachtigen, en dezelve onverwijld in handen te stellen van Mijne Koninklijke Majesteit, Hans II van Lobelia!!!’

Jock knikte nu níet meer. Of dat Koninklijk Besluit al niet erg genoeg was geweest! Nu moest hij nog zélf naar dat rovershol gaan ook! ‘Maar wat wilt u dan dóen met mijn spiegel?’ vroeg hij.

‘Míjn spiegel? Míjn spiegel?’ Hans II was al weer paarsblauw van ergernis. ‘De spiegel des konings, bedoel je. Wat ik er mee wil doen? Ik moet hem eerst zíén, daarna zal ik zeggen wat ik er mee zal dóen!’

Ten einde raad begon Jock weer over ophangen aan de buitenmuur maar de koning sloeg geen acht meer op zijn gestamel.

‘En als je de spiegel hébt,’ ging hij verder, ‘hoef je gerust niet te proberen er met dat ding vandoor te gaan. Je zou geen schijn van kans krijgen. Ik ben namelijk niet alleen koning van de mensen, maar ook van de dieren. En de dieren in Lobelia zijn niet zo maar doodgewone díeren; ze hebben allemaal Lagere School genoten, de meesten spreken vloeiend hun talen, er zíjn er zelfs bij, die hoge posten bekleden... Iedere buitenlander staat versteld als hij ziet wat onze honden en katten en muggen presteren. Bij honderden zullen

[pagina 84]
[p. 84]

al deze gediplomeerden met je meegaan naar het hol van Dolle Dorus. Ze zullen het roverskamp omsingelen, en je - indien nodig - helpen, en als je de spiegel hebt, zullen ze je met hun allen hierheen brengen... Begrepen?’

Hij maakte een knipgeluid met zijn vingers en ineens zoemde de lucht van bijen en wespen en muggen en kleine kevertjes. Buiten, in de zon, bij het rozenperk, stonden poedels, Deense doggen, Siamese katers, Angorapoezen en lapjespoezen, lammetjes, herten en jonge apen. Door de openstaande ramen kon Jock zien hoe langs het klotsende water van de goudvissenvijver méér dieren aanmarcheerden: de giraffe uit de dierentuin, ezels, een bruin paard en een wit paard en een veulen, een roodbonte koe met een dweepzieke oogopslag, twee eenden, een colonne ratten... De jongen vond het allemaal nogal vreemd. Een beetje angstig vroeg hij zich af wat hij nu eigenlijk behoorde te doen. Hij zou de koning met de gouden vla-lepel op zijn kroon kunnen slaan. Maar wat haalde dit uit? Hij zou zijn grote broer kunnen vragen hem in het doorzichtige schepnet naar boven te halen... De maangodinnen zouden niet boos op hem zijn als hij ze alles vertelde; ze zouden hem ook niet uitlachen, maar taartjes van gesponnen suiker voor hem kopen, en nieuwe kleren en rolschaatsen, die vleugeltjes hadden in plaats van wielen. Ze zouden hem naar het mooiste kristallen kasteel op de hoogste maanberg sturen om de aarde te vergeten.

Maar Jock was er bijna zeker van, dat hij de aarde nooit meer zou vergeten. Als hij 's avonds in de verte

[pagina 85]
[p. 85]

de groene ogen zou zien van de kat uit de portiek van de boendertjesfabriek, zou hij een naar gevoel krijgen, iedere keer weer.

‘Je hebt het hier maar raar laten liggen...’ zouden de groene ogen zeggen. ‘Je hebt ons maar mooi in de steek gelaten. Naar de maan lopen hè, dat kun je. Held op sokken!’

‘Nee,’ dacht Jock, ‘ik zal niet naar de maan lopen. Ik zal hier blijven en trachten de spiegel te redden voor het volk van Lobelia.’


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken