Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Dierbaar venijn (1992)

Informatie terzijde

Titelpagina van Dierbaar venijn
Afbeelding van Dierbaar venijnToon afbeelding van titelpagina van Dierbaar venijn

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (0.53 MB)

Scans (6.72 MB)

ebook (2.88 MB)

XML (0.16 MB)

tekstbestand






Genre

proza

Subgenre

roman


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Dierbaar venijn

(1992)–Rudolf Geel–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende
[pagina 82]
[p. 82]

[XV]

‘don't play the notes, just humanize them,’ zegt de musicus tegen zijn jonge collega's. Hij is een oude man, vlekken in het gezicht. Kerstmis, of daaromtrent.

Een soortgelijke herinnering. Voor de zoveelste keer is de wereld niet wit; de televisie zendt geen aangename muziekdocumentaires uit maar reportages over daklozen in de regen. Alleen de commercie verlangt naar arresleden met belletjes en rendieren.

In mijn vaders collectie zoek ik naar een muziekstuk dat ik zou willen draaien als ik verder ga met het uitzoeken van zijn bezittingen. Aan alle muziek hangt zijn herinnering. De muziek zal ik grotendeels meenemen; zijn lievelingsplaten kan ik de eerstkomende jaren niet draaien.

Ik zit voor het enige raam waarvan ik het gordijn niet heb gesloten. Het is een onzinnige en zelfs bedreigende gedachte de buitenwereld volledig ontoegankelijk te maken. Alsof mijn vaders geest uit de boeken zou kunnen breken en door de kamers zwerven, op zoek naar een uitgang, om aan deze burcht waarvan nooit iemand levend de slotgracht heeft kunnen overzwemmen te ontsnappen. Buiten - in de stad bedoelt hij - zijn de restaurants die hij bezocht. Af en toe verborg hij zich in het enige filmpa-

[pagina 83]
[p. 83]

leis dat is overgebleven, nooit in een buurtbioscoop, maar altijd daar waar de betovering zou kunnen ontstaan. Mogelijk toekomende tijd. In plaats van voltooid verleden toekomst.

Zijn geest door het huis zwervend, langs de boekenkasten, de kruiden in de keuken. Langs de geïllustreerde kookboeken, die hij verkende als waren ze landschappen. De wereld kreeg vorm in zijn geest, als hij daarbuiten maar de dingen kon aanraken: de vochtige grond, scherp en glanzend staal, het glas van vitrines, de trapleuningen in het Concertgebouw.

Het is kinderachtig om mij heen te kijken alsof ik zoiets als een schaduw van hem langs de wanden zou kunnen zien schuiven. Uiteindelijk sta ik toch op om het gordijn te sluiten, maar het blijft ergens achter haken. Iemand houdt het vast. Een auto rijdt voorbij; ik kijk op mijn horloge; het is bijna nacht; een man en een vrouw blijven stilstaan bij het tuinhek; de man fluit zijn hond.

 

Via de video kijk ik langdurig naar de handen van de oude Horowitz, die het beeld geheel vullen. De film dateert van een jaar voor zijn dood. Het zal wel komen door de opname dat hij al niet meer tot de wereld lijkt te behoren. Zijn verweerde vingers springen over de toetsen, als voor een bosbrand vluchtende herten.

Ik had erop kunnen wachten, maar dan schuiven de vingers van mijn vader over het beeld heen. Hoeveel pagina's heeft hij daarmee omgeslagen? De onbeweeglijkheid van handen op het dekbed deelt

[pagina 84]
[p. 84]

zich mee aan de omgeving; het is een weemoedige stilte: het kleinst mogelijke contrast met het andante dat de oude man op het scherm nog even verbindt met het leven.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken