Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Ranonkel of de geschiedenis van een verzelving (1970)

Informatie terzijde

Titelpagina van Ranonkel of de geschiedenis van een verzelving
Afbeelding van Ranonkel of de geschiedenis van een verzelvingToon afbeelding van titelpagina van Ranonkel of de geschiedenis van een verzelving

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (1.62 MB)

Scans (15.41 MB)

XML (0.69 MB)

tekstbestand






Genre

proza

Subgenre

roman


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Ranonkel of de geschiedenis van een verzelving

(1970)–Jacques Hamelink–rechtenstatus Auteursrechtelijk beschermd

Vorige Volgende

23. Wake

De donder was voorbijgestreken, weggeveegd uit het bos en van de aardbodem.

Er heerste een diepe gave stilte waarin niets sprak. Geen takje verroerde. De zon scheen en wierp heldere schaduwwebben over het gebladerte. De vrouw van Mabelis was op onderzoek uit geweest. Ze had haar man en de discipelen gezegd dat ze even wat beweging nodig had na het gebeurde. Mabelis had haar scherp aangekeken en haar laten gaan. Hij had gezegd: ‘Vrees niet hen die openlijk uw vijanden zijn. Vrees hen die zich als vrienden vermommen maar wier binnenste vol zit van vergif en gruwel die tegen u overdacht worden. Maar ook deze dingen moeten gebeuren’.

De vrouw was gegaan en had haar oor te luister gelegd bij de andere takbewoners. Ze had met eigen ogen een paar der overlevende soldaten gezien. Ze had hun aan flarden gereten kleding betast met haar vingertoppen en hen in het wit van hun weggedraaide slapende ogen gekeken door hun oogleden op te tillen. En ze was teruggekeerd naar haar man. En had gezwegen en haar roestrode mantel dichter om zich heengetrokken.

‘Nog deze nacht’ zei Mabelis in de klinkende stilte, ‘nog deze nacht zal de aarde nat zijn van het bloed der gedode warme dieren en der mensen en van al de verschrikking die geschied is. Dan is het ochtend. De holle mond van de aarde is wijd geopend vannacht. In de diepte klimt iets, iets kleins en wits. Een korrel. Maar een korrel die leeft. Die naderkomt, klimmend.

[pagina 133]
[p. 133]

Een hollende korrel die naar ons toestormt, die groter wordt dan wij. Die ons omspant. Ranonkel keert weer! Morgen als de laatste levende woudhaan kraait is het uur. Laten we nu op passende wijze ons voorbereiden op hem die komt, die geboren
is in de aarde en ontloken in ons diepste donker-
ste binnen’. De discipelen prevelden hem de laatste
woorden na. Het gisten der bomen verstomde
zelfs, die nacht. De hele wereld werd stilte.
Daar binnen kon geboren worden.
Mabelis en de zijnen, beneden,
hun oorschelp aan de aar-
de, waakten. Waakten
tot ze erbij in
slaap vie-
len
.


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken