Skiplinks

  • Tekst
  • Verantwoording en downloads
  • Doorverwijzing en noten
Logo DBNL Ga naar de homepage
Logo DBNL

Hoofdmenu

  • Literatuur & taal
    • Auteurs
    • Beschikbare titels
    • Literatuur
    • Taalkunde
    • Collectie Limburg
    • Collectie Friesland
    • Collectie Suriname
    • Collectie Zuid-Afrika
  • Selecties
    • Collectie jeugdliteratuur
    • Basisbibliotheek
    • Tijdschriften/jaarboeken
    • Naslagwerken
    • Collectie e-books
    • Collectie publiek domein
    • Calendarium
    • Atlas
  • Periode
    • Middeleeuwen
    • Periode 1550-1700
    • Achttiende eeuw
    • Negentiende eeuw
    • Twintigste eeuw
    • Eenentwintigste eeuw
Ideën III (1876)

Informatie terzijde

Titelpagina van Ideën III
Afbeelding van Ideën IIIToon afbeelding van titelpagina van Ideën III

  • Verantwoording
  • Inhoudsopgave

Downloads

PDF van tekst (1.97 MB)

ebook (3.34 MB)

XML (1.06 MB)

tekstbestand






Genre

proza

Subgenre

aforismen
verhalen


© zie Auteursrecht en gebruiksvoorwaarden.

Ideën III

(1876)– Multatuli–rechtenstatus Auteursrechtvrij

Vorige Volgende

713.

Een even ongunstig oordeel, zy 't dan om geheel andere redenen, acht ik me verplicht uittespreken over de pogingen die men hier-en-daar in 't werkt stelt om jongelieden tot publiekspreken opteleiden. De waarheid wordt door zulke kunstmiddelen niet gebaat. 't Ligt voor-de-hand dat debating-klubs en dispuut-kollegien zekere hebbelykheid te-weeg brengen om redekunstig te schermutselen. Wie hierin uitmunt, is geen kampvechter voor waarheid, hy wordt - soms onbewust, maar dikwyls ook met verkrachting van z'n beter ik - 'n stryder voor z'n reputatie als debattist. Geen opvatting is hem te onjuist, geen woordverdraajing te gewaagd, geen verplaatsing van theses te ongerymd of te... brutaal, mits die oneerlykheden hem 'n oogenblikje lang slechts den schyn verzekeren van 'n overwinning. Om dezen schyn is 't dan ook maar te doen.

De mode van dat oefenen in dispuut is den laatsten tyd zeer toegenomen, maar ze bestond reeds in myn jeugd. De barokste stellingen werden ter verdediging gegeven, en wie 't best wist te spelen met klank, wie 't handigst de aandacht wist afteleiden van valsch syllogisme of onjuiste grondstelling, behaalde den prys. De advokaat die berryer prees over de volte welke deze z'n oratorisch talent maken liet, had zeker dergelyke scholen bezocht.

Het is nu de vraag niet of zulke kunstjes bestand zyn tegen eenvoudige nuchtere wederlegging. De eisch van die onwaardige spelery brengt mee, dat de eerlyke wysgeer dien 't om waarheid te doen is, en niet om 't gekibbel over waarheid, van dusdanige byeenkomsten uitgesloten, of - indien-i daaraan eens by-uitzondering mocht deelnemen - overschreeuwd wordt. 'n Ernstig onderzoek van de gestelde theses ware onwelkom, wyl dit 'n eind maken zou aan het spel. Wat zou, byv. 't lot wezen van iemand die in onze Volksvertegenwoordiging gedurig uitriep: ‘myne heeren, dàt is de vraag niet! Dààrtoe zyn we niet hier! De thans behandelde kwestie moge op de dagorde van de Kamer staan, ze staat niet op de dagorde des Volks dat ons afvaardigde om z'n belangen te behartigen!’

Zoo'n ‘geacht lid’ zou weldra inzien dat z'n tegenwoordigheid in de raadzaal der Natie volkomen overbodig was. Hem bleef weldra niets over dan zich terug te trekken, en z'n

[pagina 133]
[p. 133]

studien over den aard der dingen voorttezetten in de eenzaamheid. (Zie ‘Duizend-en-eenige Hoofdstukken over Specialiteiten.’ )


Vorige Volgende

Footer navigatie

Logo DBNL Logo DBNL

Over DBNL

  • Wat is DBNL?
  • Over ons
  • Selectie- en editieverantwoording

Voor gebruikers

  • Gebruiksvoorwaarden/Terms of Use
  • Informatie voor rechthebbenden
  • Disclaimer
  • Privacy
  • Toegankelijkheid

Contact

  • Contactformulier
  • Veelgestelde vragen
  • Vacatures
Logo DBNL

Partners

Ga naar kb.nl logo KB
Ga naar taalunie.org logo TaalUnie
Ga naar vlaamse-erfgoedbibliotheken.be logo Vlaamse Erfgoedbibliotheken